Fast delivery within 72 Hours
Festo MSSD-EB-M12-24VDC-SD-EX
For valves with F, D, N1, V, E, EB, N2, Y, Z, ZB, ZC, MD-2 and MH-2 solenoid coils , For connecting individual valves , Available with LED display
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
For valves with F, D, N1, V, E, EB, N2, Y, Z, ZB, ZC, MD-2 and MH-2 solenoid coils , For connecting individual valves , Available with LED display
Specification
| Based On Standard | ENÂ 175301-803 |
|---|---|
| Conforms To Standard | EN 61984 |
| Explosion Protection | The information in the certificate must be observed!, Zone 2 (ATEX), Zone 22 (ATEX) |
| Frequency Of Connection | 50 |
| Cable Outlet | Angled |
| Note On Cable Outlet | 90° rotatable |
| Electrical Connection 1, Function | Field device side |
| Electrical Connection 1, Design | Angular |
| Electrical Connection 1, Connection Type | Socket |
| Electrical Connection 1, Cable Outlet | Angled |
| Electrical Connection 1, Connector System | Plug pattern type C to EN 175301-803 |
| Electrical Connection 1, Number Of Connections/Cores | 3 |
| Electrical Connection 1, Used Connections/Cores | 3 |
| Electrical Connection 1, Type Of Mounting | On solenoid valve via M2.5 central screw |
| Electrical Connection 1, Connection Pattern | 00995650 |
| Electrical Connection 2, Function | Controller side |
| Electrical Connection 2, Connector System | Screw terminal |
| Electrical Connection 2, Number Of Connections/Cores | 3 |
| Electrical Connection 2, Used Connections/Cores | 3 |
| Operational Voltage Range Dc | 30 V |
| Operational Voltage Range Ac | 24 V |
| Current Rating At 40° C | 6 A |
| Immunity To Surge | 0.8 kV |
| Protective Conductor Connection | Available |
| Cable Fitting | M12x1.5 |
| Permissible Cable Diameter | 4, 6 mm |
| Connection Cross Section | 0.25, 0.5 mm² |
| Degree Of Protection | IP65, To IEC 60529 |
| Note On Degree Of Protection | In assembled state |
| Ambient Temperature | -25, 125 °C |
| Labs (Pwis) Conformity | VDMA24364-B2-L |
| Note On Materials | RoHS-compliant |
| Pollution Degree | 3 |
| Note On The Contamination Level | In mounted state |
| Corrosion Resistance Class Crc | 2 – Moderate corrosion stress |
| Material Housing | PA-reinforced |
| Housing Colour | Black |
| Material Seals | HNBR |
| Material Electrical Contact | Brass, tin-plated |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Festo MSSD-EB-M12-24VDC-SD-EX” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.