Fast delivery within 72 Hours
Festo MSSD-E-M12
For valves with F, D, N1, V, E, EB, N2, Y, Z, ZB, ZC, MD-2 and MH-2 solenoid coils , For connecting individual valves , Available with LED display
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
For valves with F, D, N1, V, E, EB, N2, Y, Z, ZB, ZC, MD-2 and MH-2 solenoid coils , For connecting individual valves , Available with LED display
Specification
| Frequency Of Connection | 50 |
|---|---|
| Type Of Mounting | On solenoid valve via M3 central screw |
| Mounting Position | optional |
| Product Weight | 11 g |
| Electrical Connection 1 | Angled socket, square design, 3-pin, type C |
| Electrical Connection 2 | Screw terminal |
| Operational Voltage Range Dc | 300 V |
| Operational Voltage Range Ac | 250 V |
| Current Rating At 40° C | 6 A |
| Cable Fitting | M12 |
| Permissible Cable Diameter | 4, 6 mm |
| Connection Cross Section | 0.75 mm² |
| Degree Of Protection | IP65, To IEC 60529 |
| Ambient Temperature | -20, 115 °C |
| Labs (Pwis) Conformity | VDMA24364-B2-L |
| Note On Materials | RoHS-compliant |
| Pollution Degree | 3 |
| Corrosion Resistance Class Crc | 1 – Low corrosion stress |
| Material Housing | PA-reinforced |
| Housing Colour | Black |
| Material Seals | HNBR |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Festo MSSD-E-M12” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.