Fast delivery within 72 Hours
Festo MSSD-C-M16
For valves with F, D, N1, V, E, EB, N2, Y, Z, ZB, ZC, MD-2 and MH-2 solenoid coils , For connecting individual valves , Available with LED display
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
For valves with F, D, N1, V, E, EB, N2, Y, Z, ZB, ZC, MD-2 and MH-2 solenoid coils , For connecting individual valves , Available with LED display
Specification
| Frequency Of Connection | 50 |
|---|---|
| Type Of Mounting | On solenoid valve via M3 central screw |
| Mounting Position | optional |
| Product Weight | 38 g |
| Electrical Connection | 3-pin, Angled socket, Type A, To DIN EN 175301-803, Square design |
| Cable Fitting | M16 |
| Permissible Cable Diameter | 6, 8 mm |
| Connection Cross Section | 1.5 mm² |
| Degree Of Protection | IP65, To IEC 60529 |
| Ambient Temperature | -20, 115 °C |
| Labs (Pwis) Conformity | VDMA24364-B2-L |
| Note On Materials | RoHS-compliant |
| Material Housing | PA-reinforced |
| Material Seals | HNBR |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Festo MSSD-C-M16” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.