Fast delivery within 72 Hours
Festo MSSD-C
For valves with F, D, N1, V, E, EB, N2, Y, Z, ZB, ZC, MD-2 and MH-2 solenoid coils , For connecting individual valves , Available with LED display
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
For valves with F, D, N1, V, E, EB, N2, Y, Z, ZB, ZC, MD-2 and MH-2 solenoid coils , For connecting individual valves , Available with LED display
Specification
| Maritime Classification | See certificate |
|---|---|
| Type Of Mounting | On solenoid valve via M3 central screw |
| Cable Outlet | Angled |
| Note On Cable Outlet | 90° rotatable |
| Mounting Position | optional |
| Product Weight | 22 g |
| Electrical Connection | 3-pin, Angled socket, Type A, To DIN EN 175301-803, Square design MSC, Square design MSN1 |
| Electrical Connection 1, Design | Angular |
| Electrical Connection 1, Connection Type | Socket |
| Electrical Connection 1, Cable Outlet | Angled |
| Electrical Connection 1, Number Of Connections/Cores | 3 |
| Electrical Connection 1, Connection Pattern | 00995648 |
| Electrical Connection 2 | Screw terminal |
| Operational Voltage Range Dc | 300 V |
| Operational Voltage Range Ac | 250 V |
| Current Rating At 40° C | 16 A |
| Protective Conductor Connection | Available |
| Cable Fitting | Pg 9 |
| Cable Diameter | 6, 8 mm |
| Nominal Cross Section Conductor | 1.5 mm² |
| Degree Of Protection | IP65 |
| Note On Degree Of Protection | In assembled state |
| Ambient Temperature | -25, 90 °C |
| Storage Temperature | -40, 90 °C |
| Ce Mark (See Declaration Of Conformity) | To EU Low Voltage Directive, In accordance with EU RoHS Directive |
| Ukca Marking (See Declaration Of Conformity) | To UK RoHS instructions, To UK regulations for electrical equipment |
| Labs (Pwis) Conformity | VDMA24364-B2-L |
| Material Housing | Polymer |
| Housing Colour | Black |
| Material Seals | NBR |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Festo MSSD-C” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.