Fast delivery within 72 Hours
Festo MS9-LR-NG-D6-DI-AG-PSI-AS
Grid dimension 90 mm , High flow rate performance with minimal pressure drop , Good control characteristics with minimal pressure hysteresis and primary pressure compensation , With or without seconda…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Grid dimension 90 mm , High flow rate performance with minimal pressure drop , Good control characteristics with minimal pressure hysteresis and primary pressure compensation , With or without secondary exhausting , Lockable rotary knob , Optional pressure sensor and rotary knob pressure gauge , Sustainable operation thanks to reduced pressure level
Specification
| Size | 9 |
|---|---|
| Series | MS |
| Actuator Lock | can be closed with accessories |
| Mounting Position | optional |
| Design | Directly actuated diaphragm regulator |
| Controller Function | Output pressure constant, Via primary pressure compensation, With secondary venting, With return flow function |
| Symbol | 00991536 |
| Pressure Gauge (Analog) Or Pressure Display (Digital) | With pressure gauge |
| Operating Pressure | 1, 20 bar |
| Pressure Regulation Range | 0.5, 7 bar |
| Max. Pressure Hysteresis | 0.4 bar |
| Operating Medium | Compressed air to ISO 8573-1:2010 [7:4:4], Inert gases |
| Note On Operating And Pilot Medium | Lubricated operation possible (in which case lubricated operation will always be required) |
| Corrosion Resistance Class Crc | 2 – Moderate corrosion stress |
| Labs (Pwis) Conformity | VDMA24364-B1/B2-L |
| Storage Temperature | -10, 60 °C |
| Media Temperature | -10, 60 °C |
| Ambient Temperature | -10, 60 °C |
| Product Weight | 1400 g |
| Type Of Mounting | Front panel mounting, In-line installation, With accessories |
| Material Covering | PA-reinforced |
| Note On Materials | RoHS-compliant |
| Material Sub Base | Die-cast aluminium |
| Material Mounting Bracket | Die-cast aluminium |
| Material Housing | Die-cast aluminium |
| Material Module Connector | Die-cast aluminium |
| Material Membrane | NBR |
| Material Valve Stem | Wrought aluminium alloy, NBR, POM |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Festo MS9-LR-NG-D6-DI-AG-PSI-AS” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.