Fast delivery within 72 Hours
Festo MS9-LR
Grid dimension 90 mm , High flow rate performance with minimal pressure drop , Good control characteristics with minimal pressure hysteresis and primary pressure compensation , With or without seconda…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Grid dimension 90 mm , High flow rate performance with minimal pressure drop , Good control characteristics with minimal pressure hysteresis and primary pressure compensation , With or without secondary exhausting , Lockable rotary knob , Optional pressure sensor and rotary knob pressure gauge , Sustainable operation thanks to reduced pressure level
Specification
| Size | 9 |
|---|---|
| Series | MS |
| Actuator Lock | Rotary knob with detent, Rotary knob with integrated lock, can be closed with accessories |
| Mounting Position | optional, Preferably vertical |
| Design | Piloted diaphragm regulator, Piloted precision pressure regulator |
| Controller Function | Output pressure constant, Via primary pressure compensation, With secondary venting, With return flow function, Without secondary venting |
| Symbol | 00991533, 00991536, 00991900, 00995303 |
| Pressure Gauge (Analog) Or Pressure Display (Digital) | Prepared for G1/4, Prepared for G1/8, Red/green scale, Via pressure sensor, With pressure gauge, Via operational status indicator |
| Operating Pressure | 1, 20 bar |
| Pressure Regulation Range | 0.1, 16 bar |
| Max. Pressure Hysteresis | 0.05, 0.4 bar |
| Max. Standard Flow Rate | 32000 l/min |
| Standard Nominal Flow Rate (Standardised To Din 1343) | 11000, 30000 l/min |
| Operational Voltage Range Dc | 21.6, 26.4 V |
| Max. Electrical Power Consumption | 4.2 W |
| Max. Current Consumption | 0.16 A |
| Nominal Operating Voltage Dc | 24 V |
| Residual Ripple | 10 % |
| Signal Range Analogue Input | 0 – 10 V, 4 – 20 mA |
| Approval | c UL us – Recognized (OL) |
| Ce Mark (See Declaration Of Conformity) | To EU Explosion Protection Directive (ATEX) |
| Ukca Marking (See Declaration Of Conformity) | To UK EX instructions |
| Explosion Protection Certification Outside The Eu | EPL Db (GB), EPL Gb (GB) |
| Explosion Protection | Zone 1 (ATEX), Zone 1 (UKEX), Zone 2 (ATEX), Zone 21 (ATEX), Zone 21 (UKEX), Zone 22 (ATEX) |
| Atex Category Gas | II 2G |
| Atex Category Dust | II 2D |
| Explosion Ignition Protection Type For Gas | Ex h IIC T6 Gb X |
| Explosion Ignition Protection Type For Dust | Ex h IIIC T60°C Db X |
| Explosion Ambient Temperature | -10 °C <= Ta <= +60 °C |
| Operating Medium | Compressed air to ISO 8573-1:2010 [7:4:4], Inert gases |
| Note On Operating And Pilot Medium | Lubricated operation possible (in which case lubricated operation will always be required), Lubricated operation not possible |
| Corrosion Resistance Class Crc | 2 – Moderate corrosion stress |
| Labs (Pwis) Conformity | VDMA24364-B1/B2-L |
| Storage Temperature | -10, 60 °C |
| Media Temperature | -10, 60 °C |
| Ambient Temperature | -10, 60 °C |
| Product Weight | 1400 g |
| Type Of Mounting | Front panel mounting, In-line installation, With accessories |
| Material Covering | PA-reinforced |
| Note On Materials | RoHS-compliant |
| Material Sub Base | Die-cast aluminium |
| Material Mounting Bracket | Die-cast aluminium |
| Material Housing | Die-cast aluminium |
| Material Module Connector | Die-cast aluminium |
| Material Membrane | NBR |
| Material Valve Stem | Wrought aluminium alloy, NBR, POM |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Festo MS9-LR” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.