Fast delivery within 72 Hours
Festo MS9-LFX
Grid dimension 90 mm , Removal of gaseous oil particles from compressed air using activated carbon , Air quality class at the output [1.4.1] to ISO 8573-1 , Eliminates odours and vapours , Residual oi…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Grid dimension 90 mm , Removal of gaseous oil particles from compressed air using activated carbon , Air quality class at the output [1.4.1] to ISO 8573-1 , Eliminates odours and vapours , Residual oil content = 0.003 mg/m³
Specification
| Size | 9 |
|---|---|
| Series | MS |
| Mounting Position | Vertical +/-5° |
| Design | Activated carbon filter |
| Symbol | 00991519 |
| Operating Pressure | 20 bar |
| Max. Standard Flow Rate For Clean Air Class | 6500 l/min |
| Approval | c UL us – Recognized (OL) |
| Ce Mark (See Declaration Of Conformity) | To EU Explosion Protection Directive (ATEX) |
| Ukca Marking (See Declaration Of Conformity) | To UK EX instructions |
| Explosion Protection Certification Outside The Eu | EPL Db (GB), EPL Gb (GB) |
| Explosion Protection | Zone 1 (ATEX), Zone 1 (UKEX), Zone 2 (ATEX), Zone 21 (ATEX), Zone 21 (UKEX), Zone 22 (ATEX) |
| Atex Category Gas | II 2G |
| Atex Category Dust | II 2D |
| Explosion Ignition Protection Type For Gas | Ex h IIC T6 Gb X |
| Explosion Ignition Protection Type For Dust | Ex h IIIC T60°C Db X |
| Explosion Ambient Temperature | -10 °C <= Ta <= +60 °C |
| Operating Medium | Compressed air according to ISO 8573-1:2010 [3:4:2] |
| Corrosion Resistance Class Crc | 2 – Moderate corrosion stress |
| Labs (Pwis) Conformity | VDMA24364-B1/B2-L |
| Storage Temperature | -10, 60 °C |
| Air Purity Class At Output | Compressed air according to ISO 8573-1:2010 [3:4:1] |
| Media Temperature | 5, 30 °C |
| Residual Oil Content | 0.003 mg/m³ |
| Ambient Temperature | -10, 60 °C |
| Type Of Mounting | In-line installation, With accessories |
| Pneumatic Connection, Port 1 | Manifold module, G1/2, G3/4, G1, G1 1/4, G1 1/2, 1/2 NPT, 3/4 NPT, 1 NPT, 1 1/4 NPT, 1 1/2 NPT |
| Pneumatic Connection, Port 2 | Manifold module, G1/2, G3/4, G1, G1 1/4, G1 1/2, 1/2 NPT, 3/4 NPT, 1 NPT, 1 1/4 NPT, 1 1/2 NPT |
| Material Covering | PA |
| Material Seals | NBR |
| Material Filter | Activated carbon |
| Material Housing | Die-cast aluminium |
| Material Bowl | Wrought aluminium alloy |
| Material Screen | PA |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Festo MS9-LFX” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.