Fast delivery within 72 Hours
Festo MS9-LFM-G-BUV
Grid dimension 90 mm , High-efficiency filter for exceptionally clean compressed air , Removing oil aerosols from compressed air , Optionally with differential pressure indicator for indication of con…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Grid dimension 90 mm , High-efficiency filter for exceptionally clean compressed air , Removing oil aerosols from compressed air , Optionally with differential pressure indicator for indication of contamination , Available with electronic filter contamination indicator
Specification
| Series | MS |
|---|---|
| Size | 9 |
| Design | Fibre filter |
| Grade Of Filtration | 1 µm |
| Condensate Drain | Fully automatic, Manual, non-detenting |
| Symbol | 00991520 |
| Operating Pressure | 29, 174 psi |
| Operating Medium | Compressed air to ISO 8573-1:2010 [6:-:4] |
| Air Purity Class At Output | Compressed air to ISO 8573-1:2010:[5:-:3] |
| Max. Standard Flow Rate For Clean Air Class | 7000 l/min |
| Min. Standard Flow Rate For Clean Air Class | 350 l/min |
| Filter Efficiency | 99.99 % |
| Max. Condensate Volume | 225 ml |
| Corrosion Resistance Class Crc | 2 – Moderate corrosion stress |
| Labs (Pwis) Conformity | VDMA24364-B1/B2-L |
| Media Temperature | -10, 60 °C |
| Ambient Temperature | -10, 60 °C |
| Storage Temperature | -10, 60 °C |
| Filter Efficiency, Fine Particles | 99 % |
| Residual Oil Content | 0.5 mg/m³ |
| Filter Efficiency, Oil Aerosol | 90 % |
| Explosion Ambient Temperature | -10 °C <= Ta <= +60 °C |
| Type Of Mounting | In-line installation, With accessories |
| Mounting Position | Vertical +/-5° |
| Pneumatic Connection, Port 1 | Manifold module |
| Pneumatic Connection, Port 2 | Manifold module |
| Material Housing | Die-cast aluminium |
| Material Covering | PA |
| Material Filter | Borosilicate fibre |
| Material Bowl | Wrought aluminium alloy |
| Material Screen | PA |
| Material Seals | NBR |
| Product Weight | 2000 g |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Festo MS9-LFM-G-BUV” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.