Fast delivery within 72 Hours
Festo MS9-LF-G-CUM
Grid dimension 90 mm , Good particle and condensate separation , High flow rate performance with minimal pressure drop , Available with manual, semi-automatic, fully automatic or fully automatic, elec…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Grid dimension 90 mm , Good particle and condensate separation , High flow rate performance with minimal pressure drop , Available with manual, semi-automatic, fully automatic or fully automatic, electrically actuated condensate drain
Specification
| Size | 9 |
|---|---|
| Series | MS |
| Mounting Position | Vertical +/-5° |
| Grade Of Filtration | 5 µm |
| Condensate Drain | Manually rotating |
| Design | Sintered filter with centrifugal separator |
| Degree Of Condensate Separation | 75 % |
| Symbol | 00991519 |
| Operating Pressure | 20 bar |
| Operating Medium | Inert gases |
| Corrosion Resistance Class Crc | 2 – Moderate corrosion stress |
| Labs (Pwis) Conformity | VDMA24364-B1/B2-L |
| Storage Temperature | -10, 60 °C |
| Air Purity Class At Output | Compressed air to ISO 8573-1:2010 [6:8:4] |
| Media Temperature | -10, 60 °C |
| Ambient Temperature | -10, 60 °C |
| Pore Size | 5 µm |
| Product Weight | 2000 g |
| Type Of Mounting | In-line installation, With accessories |
| Material Covering | PA-reinforced |
| Material Spin Disc | POM |
| Material Filter Carrier | POM |
| Note On Materials | RoHS-compliant |
| Material Sub Base | Die-cast aluminium |
| Material Mounting Bracket | Die-cast aluminium |
| Material Filter | PE |
| Material Housing | Die-cast aluminium |
| Material Module Connector | Die-cast aluminium |
| Material Bowl | Wrought aluminium alloy |
| Material Cup Seal | NBR |
| Material Screen | PA |
| Material Separating Plate | POM |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Festo MS9-LF-G-CUM” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.