Fast delivery within 72 Hours
Festo MS9-FRM
Grid dimension 90 mm , Optionally with integrated non-return function and pressure switch , Outlet at top and bottom , Can be used as an intermediate distributor for varying air qualities , Optionally…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Grid dimension 90 mm , Optionally with integrated non-return function and pressure switch , Outlet at top and bottom , Can be used as an intermediate distributor for varying air qualities , Optionally with pressure sensor
Specification
| Size | 9 |
|---|---|
| Series | MS |
| Design | Branching module |
| Symbol | 00991510 |
| Pressure Gauge (Analog) Or Pressure Display (Digital) | Prepared for G1/4, Prepared for G1/8, Red/green scale, Via pressure sensor, With pressure gauge, Via operational status indicator |
| Operating Pressure | 20 bar |
| Standard Nominal Flow Rate In Main Flow Direction 1 >2 | 10000, 50000 l/min |
| Operational Voltage Range Ac | 250 V |
| Operational Voltage Range Dc | 125 V |
| Approval | c UL us – Recognized (OL) |
| Ce Mark (See Declaration Of Conformity) | To EU Explosion Protection Directive (ATEX) |
| Ukca Marking (See Declaration Of Conformity) | To UK EX instructions |
| Explosion Protection Certification Outside The Eu | EPL Db (GB), EPL Gb (GB) |
| Explosion Protection | Zone 1 (ATEX), Zone 1 (UKEX), Zone 2 (ATEX), Zone 21 (ATEX), Zone 21 (UKEX), Zone 22 (ATEX) |
| Atex Category Gas | II 2G |
| Atex Category Dust | II 2D |
| Explosion Ignition Protection Type For Gas | Ex h IIC T6 Gb X |
| Explosion Ignition Protection Type For Dust | Ex h IIIC T60°C Db X |
| Explosion Ambient Temperature | -10 °C <= Ta <= +60 °C |
| Operating Medium | Compressed air to ISO 8573-1:2010 [7:4:4] |
| Note On Operating And Pilot Medium | Lubricated operation possible |
| Corrosion Resistance Class Crc | 2 – Moderate corrosion stress |
| Labs (Pwis) Conformity | VDMA24364-B1/B2-L |
| Storage Temperature | -10, 60 °C |
| Media Temperature | -10, 60 °C |
| Ambient Temperature | -10, 60 °C |
| Type Of Mounting | Front panel mounting, In-line installation, With accessories |
| Pneumatic Connection, Port 1 | G1/2, G3/4, G1, G1 1/4, G1 1/2, 1/2 NPT, 3/4 NPT, 1 NPT, 1 1/4 NPT, 1 1/2 NPT |
| Material Covering | PA-reinforced |
| Note On Materials | RoHS-compliant |
| Material Sub Base | Die-cast aluminium |
| Material Mounting Bracket | Die-cast aluminium |
| Material Housing | Die-cast aluminium |
| Material Module Connector | Die-cast aluminium |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Festo MS9-FRM” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.