Fast delivery within 72 Hours
Festo MS9-EE
Grid dimension 90 mm , Electric 3/2-way valve for pressurising and exhausting pneumatic installations , A silencer can be attached or the exhaust air ducted at port 3 , Supply voltage 24 V DC, 110, 23…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Grid dimension 90 mm , Electric 3/2-way valve for pressurising and exhausting pneumatic installations , A silencer can be attached or the exhaust air ducted at port 3 , Supply voltage 24 V DC, 110, 230 V AC , Optionally with pressure gauge and pressure sensor , With solenoid coil, without plug socket
Specification
| Series | MS |
|---|---|
| Size | 9 |
| Grid Dimension | 90 mm |
| Design | Piston gate valve |
| Type Of Actuation | Electric |
| Sealing Principle | Soft |
| Exhaust Air Function | Without flow control option |
| Manual Override | Detenting, Non-detenting |
| Type Of Reset | Mechanical spring |
| Type Of Piloting | Pilot actuated |
| Valve Function | 2/2-way, closed, monostable, 3/2-way, closed, monostable |
| Pressure Gauge (Analog) Or Pressure Display (Digital) | Prepared for G1/4, Prepared for G1/8, Red/green scale, Via pressure sensor, With pressure gauge, Via operational status indicator |
| Operating Pressure | 3.5, 16 bar |
| Lap | Overlap |
| Standard Nominal Flow Rate (Standardised To Din 1343) | 8000, 18000 l/min |
| Standard Nominal Flow Rate 2 3 | 13200, 14900 l/min |
| Duty Cycle | 100% |
| Characteristic Coil Data | 230 V AC: 50 Hz, pick-up power 11.5 VA, holding power 9.1 VA, 230 V AC: 60 Hz, pick-up power 9.5 VA, holding power 6.4 VA |
| Operating Medium | Compressed air to ISO 8573-1:2010 [7:4:4] |
| Note On Operating And Pilot Medium | Lubricated operation possible (in which case lubricated operation will always be required) |
| Corrosion Resistance Class Crc | 2 – Moderate corrosion stress |
| Note On Materials | RoHS-compliant |
| Labs (Pwis) Conformity | VDMA24364-B1/B2-L |
| Media Temperature | -10, 60 °C |
| Degree Of Protection | IP65 |
| Ambient Temperature | -10, 60 °C |
| Approval | c UL us – Recognized (OL) |
| Ce Mark (See Declaration Of Conformity) | To EU Explosion Protection Directive (ATEX), To EU Low Voltage Directive |
| Ukca Marking (See Declaration Of Conformity) | To UK EX instructions, To UK regulations for electrical equipment |
| Explosion Protection Certification Outside The Eu | EPL Db (GB), EPL Gb (GB) |
| Explosion Protection | Zone 1 (UKEX), Zone 2 (ATEX), Zone 21 (UKEX), Zone 22 (ATEX) |
| Atex Category Gas | II 3G |
| Atex Category Dust | II 3D |
| Explosion Ignition Protection Type For Gas | Ex nA IIC T5 X Gc |
| Explosion Ignition Protection Type For Dust | Ex tc IIIC T85°C X Dc IP65 |
| Explosion Ambient Temperature | -10 °C <= Ta <= +50 °C |
| Type Of Mounting | In-line installation, With accessories |
| Mounting Position | optional |
| Electrical Connection | Type A, Plugs, To DIN EN 175301-803, Square design |
| Material Piston Slide | POM |
| Material Seals | NBR |
| Material Housing | Die-cast aluminium |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Festo MS9-EE” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.