Fast delivery within 72 Hours
Festo MS6-SV-1/2-C-10V24-S
Grid dimension 62 mm , With safety functions , For reducing pressure quickly and reliably and for building up pressure gradually , Adjustable pressure build-up time , Adjustable switch-through pressur…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Grid dimension 62 mm , With safety functions , For reducing pressure quickly and reliably and for building up pressure gradually , Adjustable pressure build-up time , Adjustable switch-through pressure , Supply voltage 24 V DC
Specification
| Series | MS |
|---|---|
| Size | 6 |
| Grid Dimension | 62 mm |
| Safety Function | Exhaust, Prevention of unexpected start-up (pressurisation) |
| Performance Level (Pl) | Exhausting/category 1, performance level c, Prevention of unexpected start-up (pressurisation)/category 1, performance level c |
| Note On Forced Dynamization | Switching frequency min. 1/month |
| Design | Piston gate valve |
| Lap | Overlap |
| Type Of Actuation | Electric |
| Pilot Air Supply | Internal |
| Sealing Principle | Soft |
| Exhaust Air Function | Without flow control option |
| Manual Override | On pilot solenoid valves: non-detenting; on soft-start/quick exhaust valve: detenting, self-resetting |
| Type Of Reset | Mechanical spring |
| Type Of Piloting | Pilot actuated |
| Symbol | 00995813 |
| Valve Function | Soft-start function |
| Operating Pressure | 3, 10 bar |
| C Value | 23.2 l/sbar |
| B Value | 0.4 |
| Standard Nominal Flow Rate (Standardised To Din 1343) | 5700 l/min |
| Standard Nominal Flow Rate, Exhaust 0.6 >0 Mpa (6 >0 Bar, 87 >0 Psi) | 7600 l/min |
| Switching Time Off | 65 ms |
| Switching Time On | 370 ms |
| Duty Cycle | 100% |
| Characteristic Coil Data | 24 V DC: 1.8 W |
| Permissible Voltage Fluctuations | +/- 10 % |
| Operating Medium | Compressed air to ISO 8573-1:2010 [7:4:4] |
| Note On Operating And Pilot Medium | Lubricated operation possible (in which case lubricated operation will always be required) |
| Corrosion Resistance Class Crc | 2 – Moderate corrosion stress |
| Note On Materials | RoHS-compliant |
| Labs (Pwis) Conformity | VDMA24364-B1/B2-L |
| Degree Of Protection | IP65, With plug socket |
| Media Temperature | 60 °C |
| Ambient Temperature | 60 °C |
| Storage Temperature | -10, 60 °C |
| Shock Resistance | Shock test with severity level 2 to FN 942017-5 and EN 60068-2-27 |
| Vibration Resistance | Transport application test with severity level 2 to FN 942017-4 and EN 60068-2-6 |
| Ce Mark (See Declaration Of Conformity) | To EU EMC Directive, To EC Machinery Directive, In accordance with EU RoHS Directive |
| Ukca Marking (See Declaration Of Conformity) | To UK instructions for EMC, To UK regulations for machines, To UK RoHS instructions |
| Suitable For Use With Food | See supplementary material information |
| Type Of Mounting | In-line installation, With accessories |
| Mounting Position | optional |
| Product Weight | 1006 g |
| Pneumatic Connection, Port 1 | G1/2 |
| Pneumatic Connection, Port 2 | G1/2 |
| Pneumatic Connection, Port 3 | G3/4 |
| Electrical Connection | 2-pin, Type C, Plugs, To EN 175301-803 |
| Material Housing | Die-cast aluminium |
| Material Seals | NBR |
| Material Piston Rod | High-alloy stainless steel |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Festo MS6-SV-1/2-C-10V24-S” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.