Fast delivery within 72 Hours
Festo MS6-LRPB-1/2-PE10-VS
Grid dimension 62 mm , As individual device and for manifold assembly , Manifold assembly with through air supply , Good control characteristics with minimal pressure hysteresis and primary pressure c…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Grid dimension 62 mm , As individual device and for manifold assembly , Manifold assembly with through air supply , Good control characteristics with minimal pressure hysteresis and primary pressure compensation , High secondary exhausting , Lockable rotary knob , Optionally with pressure sensor with display
Specification
| Size | 6 |
|---|---|
| Series | MS |
| Mounting Position | optional |
| Design | Piloted precision pressure regulator |
| Controller Function | Output pressure constant, With secondary venting |
| Symbol | 00995303 |
| Operating Pressure | 6, 11 bar |
| Pressure Regulation Range | 0.1, 10 bar |
| Max. Pressure Hysteresis | 0.05 bar |
| Standard Nominal Flow Rate (Standardised To Din 1343) | 9000 l/min |
| Operational Voltage Range Dc | 21.6, 26.4 V |
| Max. Electrical Power Consumption | 4.2 W |
| Max. Current Consumption | 0.16 A |
| Nominal Operating Voltage Dc | 24 V |
| Residual Ripple | 10 % |
| Signal Range Analogue Input | 0 – 10 V |
| Ce Mark (See Declaration Of Conformity) | To EU EMC Directive, In accordance with EU RoHS Directive |
| Ukca Marking (See Declaration Of Conformity) | To UK instructions for EMC, To UK RoHS instructions |
| Operating Medium | Compressed air to ISO 8573-1:2010 [7:4:4], Inert gases |
| Note On Operating And Pilot Medium | Lubricated operation not possible |
| Corrosion Resistance Class Crc | 2 – Moderate corrosion stress |
| Labs (Pwis) Conformity | VDMA24364-B1/B2-L |
| Storage Temperature | -10, 60 °C |
| Media Temperature | 10, 50 °C |
| Ambient Temperature | 60 °C |
| Product Weight | 800 g |
| Type Of Mounting | In-line installation, With accessories |
| Pneumatic Connection, Port 1 | G1/2 |
| Pneumatic Connection, Port 2 | G1/2 |
| Pneumatic Connection, Port 3 | G1/4 |
| Note On Materials | RoHS-compliant |
| Material Seals | NBR |
| Material Housing | Aluminium |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Festo MS6-LRPB-1/2-PE10-VS” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.