Fast delivery within 72 Hours
Festo MS6-LRB
Grid dimension 62 mm , To build a regulator manifold with through air supply for pressure ranges that can be adjusted independently of one another , Good control characteristics with minimal pressure…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Grid dimension 62 mm , To build a regulator manifold with through air supply for pressure ranges that can be adjusted independently of one another , Good control characteristics with minimal pressure hysteresis and primary pressure compensation , Lockable rotary knob , With or without secondary exhausting , Integrated return flow option for exhausting from output 2 to input 1 , Optional pressure sensor and rotary knob pressure gauge
Specification
| Size | 6 |
|---|---|
| Series | MS |
| Actuator Lock | Rotary knob with detent, Rotary knob with integrated lock, can be closed with accessories |
| Mounting Position | optional |
| Design | Pressure regulator with pressure gauge |
| Controller Function | Output pressure constant, Via primary pressure compensation, With secondary venting |
| Pressure Gauge (Analog) Or Pressure Display (Digital) | Prepared for G1/4, Prepared for G1/8, Via pressure sensor, With pressure gauge, Via pressure gauge in the rotary knob |
| Operating Pressure | 0.8, 20 bar |
| Pressure Regulation Range | 0.3, 16 bar |
| Max. Pressure Hysteresis | 0.25 bar |
| Standard Nominal Flow Rate (Standardised To Din 1343) | 600, 7300 l/min |
| Approval | c UL us – Recognized (OL) |
| Ce Mark (See Declaration Of Conformity) | To EU Explosion Protection Directive (ATEX) |
| Ukca Marking (See Declaration Of Conformity) | To UK EX instructions |
| Explosion Protection Certification Outside The Eu | EPL Db (GB), EPL Gb (GB) |
| Explosion Protection | Zone 1 (ATEX), Zone 1 (UKEX), Zone 2 (ATEX), Zone 21 (ATEX), Zone 21 (UKEX), Zone 22 (ATEX) |
| Atex Category Gas | II 2G |
| Atex Category Dust | II 2D |
| Explosion Ignition Protection Type For Gas | Ex h IIC T6 Gb X |
| Explosion Ignition Protection Type For Dust | Ex h IIIC T60°C Db X |
| Explosion Ambient Temperature | -10 °C <= Ta <= +60 °C |
| Operating Medium | Compressed air to ISO 8573-1:2010 [7:4:4], Inert gases |
| Note On Operating And Pilot Medium | Lubricated operation possible (in which case lubricated operation will always be required) |
| Corrosion Resistance Class Crc | 2 – Moderate corrosion stress |
| Labs (Pwis) Conformity | VDMA24364-B1/B2-L |
| Storage Temperature | -10, 60 °C |
| Suitable For Use With Food | See supplementary material information |
| Media Temperature | -10, 60 °C |
| Ambient Temperature | -10, 60 °C |
| Product Weight | 730 g |
| Type Of Mounting | Front panel mounting, In-line installation, With accessories |
| Note On Materials | RoHS-compliant |
| Material Control Panel | PA, POM |
| Material Seals | NBR |
| Material Housing | Die-cast aluminium |
| Material Membrane | NBR |

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.