Fast delivery within 72 Hours
Festo MS6-LF
Grid dimension 62 mm , Good particle and condensate separation , High flow rate performance with minimal pressure drop , Available with manual, semi-automatic, fully automatic or fully automatic, elec…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Grid dimension 62 mm , Good particle and condensate separation , High flow rate performance with minimal pressure drop , Available with manual, semi-automatic, fully automatic or fully automatic, electrically actuated condensate drain
Specification
| Size | 6 |
|---|---|
| Series | MS |
| Mounting Position | Vertical +/-5° |
| Grade Of Filtration | 5, 40 µm |
| Condensate Drain | Fully automatic, Manual, non-detenting, Manually rotating, Semi-automatic |
| Design | Sintered filter with centrifugal separator |
| Bowl Guard | Plastic bowl guard, Integrated as metal bowl |
| Degree Of Condensate Separation | 75 % |
| Operating Pressure | 20 bar |
| Standard Nominal Flow Rate (Standardised To Din 1343) | 2000, 4100 l/min |
| Approval | c UL us – Recognized (OL) |
| Ce Mark (See Declaration Of Conformity) | To EU Explosion Protection Directive (ATEX) |
| Ukca Marking (See Declaration Of Conformity) | To UK EX instructions |
| Explosion Protection Certification Outside The Eu | EPL Db (GB), EPL Gb (GB) |
| Explosion Protection | Zone 1 (ATEX), Zone 1 (UKEX), Zone 2 (ATEX), Zone 21 (ATEX), Zone 21 (UKEX), Zone 22 (ATEX) |
| Atex Category Gas | II 2G |
| Atex Category Dust | II 2D |
| Explosion Ignition Protection Type For Gas | Ex h IIC T6 Gb X |
| Explosion Ignition Protection Type For Dust | Ex h IIIC T60°C Db X |
| Explosion Ambient Temperature | -10 °C <= Ta <= +60 °C |
| Operating Medium | Compressed air to ISO 8573-1:2010 [7:9:-], Inert gases |
| Corrosion Resistance Class Crc | 2 – Moderate corrosion stress |
| Labs (Pwis) Conformity | VDMA24364-B1/B2-L |
| Storage Temperature | -10, 60 °C |
| Suitable For Use With Food | See supplementary material information |
| Media Temperature | -10, 60 °C |
| Ambient Temperature | -10, 60 °C |
| Type Of Mounting | In-line installation, With accessories |
| Note On Materials | RoHS-compliant |
| Material Seals | NBR |
| Material Filter | PE |
| Material Housing | Die-cast aluminium |
| Material Separating Plate | POM |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Festo MS6-LF” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.