Fast delivery within 72 Hours
Festo MS6-FRM-1/2-I
Grid dimension 62 mm , Optionally with integrated non-return function and pressure switch , Outlet at top and bottom , Can be used as an intermediate distributor for varying air qualities , Optionally…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Grid dimension 62 mm , Optionally with integrated non-return function and pressure switch , Outlet at top and bottom , Can be used as an intermediate distributor for varying air qualities , Optionally with pressure sensor
Specification
| Mounting Position | optional |
|---|---|
| Design | With non-return function |
| Symbol | 00991511 |
| Operating Pressure | 20 bar |
| Standard Nominal Flow Rate In Main Flow Direction 1 >2 | 6000 l/min |
| Standard Nominal Flow Rate, Outlet Upwards | 3100 l/min |
| Standard Nominal Flow Rate, Outlet Downwards | 3300 l/min |
| Operational Voltage Range Ac | 250 V |
| Operational Voltage Range Dc | 125 V |
| Operating Medium | Compressed air to ISO 8573-1:2010 [7:4:4], Inert gases |
| Note On Operating And Pilot Medium | Lubricated operation possible (in which case lubricated operation will always be required) |
| Corrosion Resistance Class Crc | 2 – Moderate corrosion stress |
| Labs (Pwis) Conformity | VDMA24364-B1/B2-L |
| Storage Temperature | -10, 60 °C |
| Suitable For Use With Food | See supplementary material information |
| Media Temperature | -10, 60 °C |
| Ambient Temperature | -10, 60 °C |
| Product Weight | 400 g |
| Pneumatic Connection, Port 1 | G1/2 |
| Pneumatic Connection, Port 2 | G1/2 |
| Pneumatic Connection, Port 3 | G1/2 |
| Pneumatic Connection, Port 4 | G1/2 |
| Note On Materials | RoHS-compliant |
| Material Housing | Die-cast aluminium |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Festo MS6-FRM-1/2-I” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.