Fast delivery within 72 Hours
Festo MS4-LFX-1/4-R
Grid dimension 40mm , Removal of gaseous oil particles from compressed air using activated carbon , Air quality class at the output [1.4.1] to ISO 8573-1 , Eliminates odours and vapours , Residual oil…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Grid dimension 40mm , Removal of gaseous oil particles from compressed air using activated carbon , Air quality class at the output [1.4.1] to ISO 8573-1 , Eliminates odours and vapours , Residual oil content = 0.003 mg/m³
Specification
| Size | 4 |
|---|---|
| Series | MS |
| Mounting Position | Vertical +/-5° |
| Design | Activated carbon filter |
| Bowl Guard | Plastic bowl guard |
| Symbol | 00991519 |
| Operating Pressure | 14 bar |
| Max. Standard Flow Rate For Clean Air Class | 360 l/min |
| Operating Medium | Compressed air according to ISO 8573-1:2010 [3:4:2] |
| Corrosion Resistance Class Crc | 2 – Moderate corrosion stress |
| Labs (Pwis) Conformity | VDMA24364-B1/B2-L |
| Storage Temperature | -10, 60 °C |
| Air Purity Class At Output | Compressed air according to ISO 8573-1:2010 [3:4:1] |
| Media Temperature | 5, 30 °C |
| Residual Oil Content | 0.003 mg/m³ |
| Ambient Temperature | -10, 60 °C |
| Product Weight | 190 g |
| Type Of Mounting | In-line installation, With accessories |
| Pneumatic Connection, Port 1 | G1/4 |
| Pneumatic Connection, Port 2 | G1/4 |
| Note On Materials | RoHS-compliant |
| Material Filter | Activated carbon |
| Material Housing | Die-cast aluminium |
| Material Bowl | PC |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Festo MS4-LFX-1/4-R” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.