Fast delivery within 72 Hours
Festo MS4-LF-1/4-ERV
Grid dimension 40mm , Good particle and condensate separation , High flow rate performance with minimal pressure drop , Available with manual, semi-automatic, fully automatic or fully automatic, elect…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Grid dimension 40mm , Good particle and condensate separation , High flow rate performance with minimal pressure drop , Available with manual, semi-automatic, fully automatic or fully automatic, electrically actuated condensate drain
Specification
| Size | 4 |
|---|---|
| Series | MS |
| Mounting Position | Vertical +/-5° |
| Grade Of Filtration | 40 µm |
| Condensate Drain | Fully automatic, Manual, non-detenting |
| Design | Sintered filter with centrifugal separator |
| Bowl Guard | Plastic bowl guard |
| Degree Of Condensate Separation | 75 % |
| Symbol | 00991520 |
| Operating Pressure | 2, 12 bar |
| Standard Nominal Flow Rate (Standardised To Din 1343) | 1700 l/min |
| Operating Medium | Compressed air to ISO 8573-1:2010 [7:9:-], Inert gases |
| Corrosion Resistance Class Crc | 2 – Moderate corrosion stress |
| Labs (Pwis) Conformity | VDMA24364-B1/B2-L |
| Storage Temperature | -10, 60 °C |
| Suitable For Use With Food | See supplementary material information |
| Air Purity Class At Output | Compressed air to ISO 8573-1:2010 [7:8:4] |
| Media Temperature | -10, 60 °C |
| Ambient Temperature | -10, 60 °C |
| Pore Size | 40 µm |
| Product Weight | 189 g |
| Type Of Mounting | In-line installation, With accessories |
| Pneumatic Connection, Port 1 | G1/4 |
| Pneumatic Connection, Port 2 | G1/4 |
| Note On Materials | RoHS-compliant |
| Material Sub Base | Die-cast aluminium |
| Material Seals | NBR |
| Material Filter | PE |
| Material Housing | Die-cast aluminium |
| Material Bowl | PC |
| Material Separating Plate | POM |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Festo MS4-LF-1/4-ERV” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.