Fast delivery within 72 Hours
Festo MS4-EM1-AGC
Grid dimension 40mm , Manual 3/2-way valve for pressurising and exhausting pneumatic systems , A silencer can be attached or the exhaust air ducted at port 3 , Switching position is immediately recogn…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Grid dimension 40mm , Manual 3/2-way valve for pressurising and exhausting pneumatic systems , A silencer can be attached or the exhaust air ducted at port 3 , Switching position is immediately recognisable , Optionally with pressure gauge and pressure sensor , Variants recommended for production systems for manufacturing lithium-ion batteries
Specification
| Series | MS |
|---|---|
| Size | 4 |
| Design | Rotary gate valve |
| Type Of Actuation | Manual |
| Exhaust Air Function | Without flow control option |
| Type Of Piloting | Direct |
| Symbol | 00991670 |
| Valve Function | 3/2 bistable |
| Operating Pressure | 14 bar |
| C Value | 9 l/sbar |
| B Value | 0.39 |
| Standard Nominal Flow Rate (Standardised To Din 1343) | 2200 l/min |
| Operating Medium | Compressed air to ISO 8573-1:2010 [7:4:4], Inert gases |
| Note On Operating And Pilot Medium | Lubricated operation possible (in which case lubricated operation will always be required) |
| Corrosion Resistance Class Crc | 2 – Moderate corrosion stress |
| Note On Materials | RoHS-compliant |
| Labs (Pwis) Conformity | VDMA24364-B1/B2-L |
| Media Temperature | -10, 60 °C |
| Ambient Temperature | -10, 60 °C |
| Suitable For Use With Food | See supplementary material information |
| Type Of Mounting | Either:, In-line installation, With accessories |
| Mounting Position | optional |
| Flow Direction | Non-reversible |
| Product Weight | 320 g |
| Pneumatic Connection, Port 1 | G3/8 |
| Pneumatic Connection, Port 2 | G3/8 |
| Pneumatic Connection, Port 3 | G1/4 |
| Material Seals | TPE-U(PU) |
| Material Housing | Die-cast aluminium |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Festo MS4-EM1-AGC” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.