Fast delivery within 72 Hours
Festo MS4-EE-1/8-10V24
Grid dimension 40mm , Electric 3/2-way valve for pressurising and exhausting pneumatic installations , A silencer can be attached or the exhaust air ducted at port 3 , Supply voltage 24 V DC, 110, 230…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Grid dimension 40mm , Electric 3/2-way valve for pressurising and exhausting pneumatic installations , A silencer can be attached or the exhaust air ducted at port 3 , Supply voltage 24 V DC, 110, 230 V AC , Optionally with pressure gauge and pressure sensor , With solenoid coil, without plug socket
Specification
| Design | Piston gate valve |
|---|---|
| Type Of Actuation | Electric |
| Exhaust Air Function | Without flow control option |
| Manual Override | Non-detenting |
| Type Of Reset | Mechanical spring |
| Type Of Piloting | Pilot actuated |
| Symbol | 00991008 |
| Valve Function | 3/2-way, closed, monostable |
| Operating Pressure | 4, 10 bar |
| Lap | Overlap |
| C Value | 4.5 l/sbar |
| B Value | 0.5 |
| Standard Nominal Flow Rate (Standardised To Din 1343) | 1000 l/min |
| Duty Cycle | 100% |
| Characteristic Coil Data | 24 V DC: 1.8 W |
| Operating Medium | Compressed air to ISO 8573-1:2010 [7:4:4], Inert gases |
| Note On Operating And Pilot Medium | Lubricated operation possible (in which case lubricated operation will always be required) |
| Corrosion Resistance Class Crc | 2 – Moderate corrosion stress |
| Note On Materials | RoHS-compliant |
| Labs (Pwis) Conformity | VDMA24364-B1/B2-L |
| Media Temperature | -10, 50 °C |
| Degree Of Protection | IP65 |
| Ambient Temperature | -10, 50 °C |
| Suitable For Use With Food | See supplementary material information |
| Type Of Mounting | In-line installation, With accessories |
| Mounting Position | optional |
| Flow Direction | Non-reversible |
| Product Weight | 273 g |
| Pneumatic Connection, Port 1 | G1/8 |
| Pneumatic Connection, Port 2 | G1/8 |
| Pneumatic Connection, Port 3 | G1/4 |
| Pilot Air Supply | Internal |
| Electrical Connection | Type C, Plugs, To DIN EN 175301-803, Square design |
| Material Seals | NBR |
| Material Housing | Die-cast aluminium |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Festo MS4-EE-1/8-10V24” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.