Fast delivery within 72 Hours
Festo MS4-DE
Grid dimension 40mm , 2/2-way valve for slowly pressurising pneumatic installations with electrically switchable pressure switchover point , Supply voltage 24 V DC, 110, 230 V AC , Switchable pressure…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Grid dimension 40mm , 2/2-way valve for slowly pressurising pneumatic installations with electrically switchable pressure switchover point , Supply voltage 24 V DC, 110, 230 V AC , Switchable pressure switching point , For advancing the drives slowly and reliably into the initial position , For avoiding sudden and unexpected movements , Adjustable pressure build-up time
Specification
| Type Of Actuation | Electric |
|---|---|
| Mounting Position | optional |
| Manual Override | Detenting, Non-detenting |
| Design | Piston seat |
| Type Of Reset | Mechanical spring |
| Type Of Piloting | Pilot actuated |
| Pilot Air Supply | Internal |
| Flow Direction | Non-reversible |
| Valve Function | 2/2 |
| Pressure Gauge (Analog) Or Pressure Display (Digital) | Prepared for G1/4, Prepared for G1/8, Via pressure sensor, With pressure gauge |
| Switching Position Indicator | With accessories |
| Operating Pressure | 4, 14 bar |
| Standard Nominal Flow Rate (Standardised To Din 1343) | 1000, 2000 l/min |
| Duty Cycle | 100% |
| Approval | c UL us – Recognized (OL) |
| Kc Mark | KC-EMV |
| Ce Mark (See Declaration Of Conformity) | To EU EMC Directive, To EU Explosion Protection Directive (ATEX), To EU Low Voltage Directive, In accordance with EU RoHS Directive |
| Ukca Marking (See Declaration Of Conformity) | To UK instructions for EMC, To UK EX instructions, To UK RoHS instructions, To UK regulations for electrical equipment |
| Explosion Protection Certification Outside The Eu | EPL Dc (GB), EPL Gc (GB) |
| Explosion Protection | Zone 2 (ATEX), Zone 2 (UKEX), Zone 22 (ATEX), Zone 22 (UKEX) |
| Atex Category Gas | II 3G |
| Atex Category Dust | II 3D |
| Explosion Ignition Protection Type For Gas | Ex nA IIC T4 X Gc |
| Explosion Ignition Protection Type For Dust | Ex tc IIIC T105°C IP65 Dc X |
| Explosion Ambient Temperature | -10 °C <= Ta <= +60 °C |
| Operating Medium | Compressed air to ISO 8573-1:2010 [7:4:4], Inert gases |
| Note On Operating And Pilot Medium | Lubricated operation possible (in which case lubricated operation will always be required) |
| Corrosion Resistance Class Crc | 2 – Moderate corrosion stress |
| Labs (Pwis) Conformity | VDMA24364-B1/B2-L |
| Suitable For Use With Food | See supplementary material information |
| Media Temperature | -10, 60 °C |
| Degree Of Protection | IP65 |
| Ambient Temperature | -10, 60 °C |
| Product Weight | 263 g |
| Signal Status Display | With accessories |
| Type Of Mounting | In-line installation, With accessories |
| Note On Materials | RoHS-compliant |
| Material Seals | NBR |
| Material Housing | Die-cast aluminium |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Festo MS4-DE” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.