Fast delivery within 72 Hours
Festo MS12-LR
Grid dimension 124 mm , High flow rate performance with minimal pressure drop , Good control characteristics with minimal pressure hysteresis and primary pressure compensation , With secondary exhaust…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Grid dimension 124 mm , High flow rate performance with minimal pressure drop , Good control characteristics with minimal pressure hysteresis and primary pressure compensation , With secondary exhausting , Lockable rotary knob , With or without pressure gauge , MS12-LR-…-PO: pneumatically actuated (pressure range determined by pilot regulator) , MS12-LR-…-PE6: electrically actuated (pilot control by proportional pressure regulator) , Sustainable operation thanks to reduced pressure level
Specification
| Size | 12 |
|---|---|
| Series | MS |
| Actuator Lock | Rotary knob with detent, Rotary knob with integrated lock, can be closed with accessories |
| Mounting Position | optional |
| Design | Piloted diaphragm regulator |
| Controller Function | Output pressure constant, Via primary pressure compensation, With secondary venting, With return flow function |
| Pressure Gauge (Analog) Or Pressure Display (Digital) | With pressure gauge |
| Operating Pressure | 0.8, 21 bar |
| Pressure Regulation Range | 0.15, 16 bar |
| Flow Rate Of Secondary Exhaust | 600 l/min |
| Standard Nominal Flow Rate (Standardised To Din 1343) | 12000, 22000 l/min |
| Ce Mark (See Declaration Of Conformity) | To EU EMC Directive, In accordance with EU RoHS Directive |
| Ukca Marking (See Declaration Of Conformity) | To UK instructions for EMC, To UK RoHS instructions |
| Operating Medium | Compressed air to ISO 8573-1:2010 [7:4:4], Inert gases |
| Corrosion Resistance Class Crc | 2 – Moderate corrosion stress |
| Labs (Pwis) Conformity | VDMA24364-B1/B2-L |
| Storage Temperature | -10, 60 °C |
| Media Temperature | -10, 60 °C |
| Ambient Temperature | -10, 60 °C |
| Type Of Mounting | In-line installation, Via mounting bracket |
| Material Covering | PA |
| Note On Materials | RoHS-compliant |
| Material Underneath Cover | Wrought aluminium alloy |
| Material Seals | NBR |
| Material Spring | Spring steel |
| Material Housing | Die-cast aluminium |
| Material Membrane | NBR |
| Material Valve Stem | Wrought aluminium alloy, NBR, High-alloy stainless steel |

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.