Fast delivery within 72 Hours
Festo MS12-LFX
Grid dimension 124 mm , Removal of gaseous oil particles from compressed air using activated carbon , Air quality class at the output [1.4.1] to ISO 8573-1 , Eliminates odours and vapours , Residual o…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Grid dimension 124 mm , Removal of gaseous oil particles from compressed air using activated carbon , Air quality class at the output [1.4.1] to ISO 8573-1 , Eliminates odours and vapours , Residual oil content = 0.003 mg/m³
Specification
| Size | 12 |
|---|---|
| Series | MS |
| Mounting Position | Vertical +/-5° |
| Design | Activated carbon filter |
| Operating Pressure | 20 bar |
| Max. Standard Flow Rate For Clean Air Class | 5056, 15190 l/min |
| Standard Nominal Flow Rate (Standardised To Din 1343) | 4800, 6000 l/min |
| Operating Medium | Inert gases |
| Vibration Resistance | Transport application test with severity level 2 to FN 942017-4 and EN 60068-2-6 |
| Corrosion Resistance Class Crc | 2 – Moderate corrosion stress |
| Labs (Pwis) Conformity | VDMA24364-B1/B2-L |
| Storage Temperature | -10, 60 °C |
| Air Purity Class At Output | Compressed air according to ISO 8573-1:2010 [3:4:1] |
| Media Temperature | 5, 30 °C |
| Residual Oil Content | 0.003 mg/m³ |
| Ambient Temperature | -10, 60 °C |
| Type Of Mounting | In-line installation, With accessories |
| Material Covering | PA |
| Note On Materials | RoHS-compliant |
| Material Sub Base | Wrought aluminium alloy |
| Material Mounting Bracket | Wrought aluminium alloy |
| Material Sight Glass Metal Bowl | PC |
| Material Seals | NBR |
| Material Filter | Activated carbon |
| Material Housing | Die-cast aluminium |
| Material Module Connector | Wrought aluminium alloy |
| Material Bowl | Wrought aluminium alloy |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Festo MS12-LFX” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.