Fast delivery within 72 Hours
Festo MS12-EM
Grid dimension 124 mm , Manual 3/2-way valve for pressurising and exhausting pneumatic systems , A silencer can be attached or the exhaust air ducted at port 3 , Switching position is immediately reco…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Grid dimension 124 mm , Manual 3/2-way valve for pressurising and exhausting pneumatic systems , A silencer can be attached or the exhaust air ducted at port 3 , Switching position is immediately recognisable , Optionally with pressure gauge and pressure sensor
Specification
| Design | Piston gate valve |
|---|---|
| Type Of Actuation | Manual |
| Exhaust Air Function | Without flow control option |
| Type Of Piloting | Direct |
| Valve Function | 3/2 bistable |
| Operating Pressure | 20 bar |
| Lap | Overlap |
| Standard Nominal Flow Rate (Standardised To Din 1343) | 25000, 32000 l/min |
| Operating Medium | Compressed air to ISO 8573-1:2010 [-:-:-] |
| Corrosion Resistance Class Crc | 2 – Moderate corrosion stress |
| Labs (Pwis) Conformity | VDMA24364-B1/B2-L |
| Media Temperature | -10, 60 °C |
| Ambient Temperature | -10, 60 °C |
| Type Of Mounting | In-line installation, With accessories |
| Mounting Position | optional |
| Flow Direction | Non-reversible |
| Product Weight | 3900 g |
| Pneumatic Connection, Port 3 | G1 |
| Pilot Air Supply | Internal |
| Material Seals | NBR |
| Material Housing | Die-cast aluminium |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Festo MS12-EM” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.