Fast delivery within 72 Hours
Festo MS12-DE
Grid dimension 124 mm , 2/2-way valve for slowly pressurising pneumatic installations with electrically switchable pressure switchover point , Supply voltage 24 V DC, 110, 230 V AC , Switchable pressu…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Grid dimension 124 mm , 2/2-way valve for slowly pressurising pneumatic installations with electrically switchable pressure switchover point , Supply voltage 24 V DC, 110, 230 V AC , Switchable pressure switching point , For advancing the drives slowly and reliably into the initial position , For avoiding sudden and unexpected movements , Adjustable pressure build-up time
Specification
| Exhaust Air Function | With flow control option |
|---|---|
| Type Of Actuation | Electric |
| Mounting Position | optional |
| Manual Override | Detenting, Non-detenting |
| Design | Piston seat |
| Type Of Reset | Mechanical spring |
| Type Of Piloting | Pilot actuated |
| Pilot Air Supply | Internal |
| Flow Direction | Non-reversible |
| Valve Function | 2/2 |
| Switching Position Indicator | With accessories |
| Operating Pressure | 3, 16 bar |
| Standard Nominal Flow Rate (Standardised To Din 1343) | 25000, 42000 l/min |
| Duty Cycle | 100% |
| Ce Mark (See Declaration Of Conformity) | To EU Low Voltage Directive |
| Ukca Marking (See Declaration Of Conformity) | To UK regulations for electrical equipment |
| Operating Medium | Compressed air to ISO 8573-1:2010 [-:-:-] |
| Corrosion Resistance Class Crc | 2 – Moderate corrosion stress |
| Labs (Pwis) Conformity | VDMA24364-B1/B2-L |
| Media Temperature | -10, 50 °C |
| Degree Of Protection | IP65 |
| Ambient Temperature | -10, 50 °C |
| Product Weight | 3800 g |
| Signal Status Display | With accessories |
| Type Of Mounting | In-line installation, With accessories |
| Material Seals | NBR |
| Material Housing | Die-cast aluminium |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Festo MS12-DE” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.