Fast delivery within 72 Hours
Festo MHJ9-KMH-2,5-MF
With control electronics for solenoid valves MHJ9 , With plug sockets KMH , Cable length 0.5 … 2.5 m , With PVC cable , Ambient temperature -5 … +50 °C
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
With control electronics for solenoid valves MHJ9 , With plug sockets KMH , Cable length 0.5 … 2.5 m , With PVC cable , Ambient temperature -5 … +50 °C
Specification
| Approval | RCM trademark |
|---|---|
| Additional Functions | Spark arresting, Holding current reduction with energy recovery, Safety shut-off |
| Type Of Mounting | With through-hole, With H-rail |
| Mounting Position | optional |
| Product Weight | 98 g |
| Electrical Connection | 2-pin/2-pin/4-wire, Straight socket/straight socket/cable |
| Operational Voltage Range Dc | 12, 53 V |
| Reverse Polarity Protection | For operating voltage |
| Note On Operation | Fixed power supply must be able to supply at least 1.7 A without voltage drop |
| Information On Power Consumption | Low-current phase 2 W, high-current phase 7 W, per channel |
| Duty Cycle | 100%, Observe the notes on operating the solenoid valves. |
| Note On Input Current | Linear rise, 0.09-0.44 mA with a trigger signal of 3-15 V, 0.44-15.44 mA with a trigger signal of 15-30 V |
| Input Resistance | 34 kOhm |
| Cable Length | 2.5 m |
| Cable Characteristic | For static applications |
| Degree Of Protection | IP40 |
| Ambient Temperature | -5, 50 °C |
| Ce Mark (See Declaration Of Conformity) | To EU EMC Directive, In accordance with EU RoHS Directive |
| Ukca Marking (See Declaration Of Conformity) | To UK instructions for EMC, To UK RoHS instructions |
| Labs (Pwis) Conformity | VDMA24364-B2-L |
| Note On Materials | RoHS-compliant |
| Corrosion Resistance Class Crc | 2 – Moderate corrosion stress |
| Material Cable Sheath | PUR, PVC |
| Material Housing | POM |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Festo MHJ9-KMH-2,5-MF” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.