Fast delivery within 72 Hours
Festo MHAP-PI
Electrical plug-in base with plug pattern H , For sub-base valves and semi in-line valves MHA1-…-PI and MHP1-…-PI , Pre-assembled , Cable length 0.5 … 1 m , Ambient temperature -20 … +80 °C
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Electrical plug-in base with plug pattern H , For sub-base valves and semi in-line valves MHA1-…-PI and MHP1-…-PI , Pre-assembled , Cable length 0.5 … 1 m , Ambient temperature -20 … +80 °C
Specification
| Type Of Mounting | Clip |
|---|---|
| Mounting Position | optional |
| Product Weight | 4 g |
| Electrical Connection | 2-pin, Socket |
| Operational Voltage Range Dc | 60 V |
| Permissible Current Load | 3 A |
| Cable Length | 0.5 m |
| Cable Diameter | 1 mm |
| Cable Structure | 2 x 0.14 mm² |
| Degree Of Protection | IP40 |
| Ambient Temperature | -20, 80 °C |
| Ambient Temperature With Moving Cable | -20, 50 °C |
| Ce Mark (See Declaration Of Conformity) | In accordance with EU RoHS Directive |
| Ukca Marking (See Declaration Of Conformity) | To UK RoHS instructions |
| Labs (Pwis) Conformity | VDMA24364-B2-L |
| Note On Materials | RoHS-compliant |
| Material Housing | PA |
| Material Electrical Contact | Copper alloy, tin-plated |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Festo MHAP-PI” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.