Fast delivery within 72 Hours
Festo MFL-230AC
Variant with integrated protective circuit , For mounting between the solenoid coil and connector socket or device plug , With yellow LED display
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Variant with integrated protective circuit , For mounting between the solenoid coil and connector socket or device plug , With yellow LED display
Specification
| Product Weight | 14 g |
|---|---|
| Electrical Connection | Type B, To industry standard (11 mm) |
| Nominal Operating Voltage Ac | 230 V |
| Mains Frequency | 50, 60 Hz |
| Permissible Voltage Fluctuations | -20 % / +15 % |
| Degree Of Protection | IP65, To IEC 60529 |
| Ambient Temperature | -20, 60 °C |
| Ce Mark (See Declaration Of Conformity) | To EU Low Voltage Directive |
| Ukca Marking (See Declaration Of Conformity) | To UK regulations for electrical equipment |
| Labs (Pwis) Conformity | VDMA24364-B2-L |
| Material Housing | PA6 reinforced |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Festo MFL-230AC” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.