Fast delivery within 72 Hours
Festo KSK-185-
Connecting shaft-KSK-185-
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Specification
| Mounting Diameter 1 | 35 mm |
|---|---|
| Mounting Diameter 2 | 35 mm |
| Size | 185 |
| Nominal Length | 350, 2000 mm |
| Max. Axial Offset | 5 mm |
| Mounting Position | Horizontal |
| Labs (Pwis) Conformity | VDMA24364 zone III |
| Relative Air Humidity | 0 – 95% |
| Ambient Temperature | -10, 60 °C |
| Mass Moment Of Inertia Jo | 72.61 kgcm² |
| Mass Moment Of Inertia Jl Per Metre Nominal Length | 19.46 kgcm² |
| Basic Weight With Mm Stroke | 5290 g |
| Additional Weight Per Metre Nominal Length | 1890 g |
| Material Coupling | High-alloy steel, Anodised wrought aluminium alloy |
| Pipe Material | High-alloy stainless steel |
| Drive Shaft Adapter Material | Quenched and tempered steel |
| Note On Materials | RoHS-compliant |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Festo KSK-185-” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.