Fast delivery within 72 Hours
Festo KMYZ-4-24-2,5-B
For solenoid coils with plug pattern ZB , For solenoid coils with plug pattern ZC , Cable length 0.5 … 10 m , With PVC or PUR cable , Ambient temperature -10 … +50 °C
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
For solenoid coils with plug pattern ZB , For solenoid coils with plug pattern ZC , Cable length 0.5 … 10 m , With PVC or PUR cable , Ambient temperature -10 … +50 °C
Specification
| Type Of Mounting | On solenoid valve via M2 central screw |
|---|---|
| Mounting Position | optional |
| Product Weight | 32 g |
| Electrical Connection | Angled socket, Cable, Square design MSZC |
| Operational Voltage Range Dc | 3, 36 V |
| Nominal Operating Voltage Dc | 24 V |
| Current Rating At 40° C | 1 A |
| Protective Conductor Connection | Not available |
| Cable Length | 2.5 m |
| Cable Characteristic | Standard |
| Cable Structure | 2 x 0.35 mm² |
| Degree Of Protection | IP40 |
| Ambient Temperature | -10, 50 °C |
| Ce Mark (See Declaration Of Conformity) | In accordance with EU RoHS Directive |
| Ukca Marking (See Declaration Of Conformity) | To UK RoHS instructions |
| Labs (Pwis) Conformity | VDMA24364-B2-L |
| Note On Materials | RoHS-compliant |
| Corrosion Resistance Class Crc | 1 – Low corrosion stress |
| Material Cable Sheath | PVC |
| Material Housing | PA |
| Material Electrical Contact | Bronze |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Festo KMYZ-4-24-2,5-B” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.