Fast delivery within 72 Hours
Festo KMV-1-230AC-5
For solenoid coils with plug pattern type B according to EN 175301-803 , For V solenoid coils , With PVC cable , Cable length 2.5 … 10 m , Ambient temperature -20 … +80 °C
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
For solenoid coils with plug pattern type B according to EN 175301-803 , For V solenoid coils , With PVC cable , Cable length 2.5 … 10 m , Ambient temperature -20 … +80 °C
Specification
| Type Of Mounting | On solenoid valve via M3 central screw |
|---|---|
| Mounting Position | optional |
| Product Weight | 320 g |
| Electrical Connection | Socket, Type B |
| Nominal Operating Voltage Ac | 230 V |
| Reverse Polarity Protection | For all electrical connections |
| Protective Conductor Connection | Available |
| Cable Length | 5 m |
| Cable Diameter | 6 mm |
| Cable Structure | 3 x 0.75 mm² |
| Degree Of Protection | IP67, To IEC 60529 |
| Ambient Temperature | -20, 80 °C |
| Ce Mark (See Declaration Of Conformity) | To EU Low Voltage Directive, In accordance with EU RoHS Directive |
| Ukca Marking (See Declaration Of Conformity) | To UK RoHS instructions, To UK regulations for electrical equipment |
| Labs (Pwis) Conformity | VDMA24364-B2-L |
| Corrosion Resistance Class Crc | 1 – Low corrosion stress |
| Material Cable Sheath | PVC |
| Material Housing | PC |
| Material Electrical Contact | Bronze |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Festo KMV-1-230AC-5” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.