Fast delivery within 72 Hours
Festo KMPYE-AIF-1-GS-GD-2
For solenoid coils with thread M12x1 A-coded according to EN 61076-2-101 , For connecting proportional directional control valves MPYE with end-position controller SPC11 , Cable length 0.3 … 5 m , W…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
For solenoid coils with thread M12x1 A-coded according to EN 61076-2-101 , For connecting proportional directional control valves MPYE with end-position controller SPC11 , Cable length 0.3 … 5 m , With PVC or PUR cable , Ambient temperature -25 … +80 °C
Specification
| Conforms To Standard | EN 61076-2-101 |
|---|---|
| Additional Functions | Product-specific pin allocation |
| Cable Designation | With accessories |
| Frequency Of Connection | 500 |
| Electrical Connection 1, Function | Field device side |
| Electrical Connection 1, Design | Round |
| Electrical Connection 1, Connection Type | Socket |
| Electrical Connection 1, Cable Outlet | Straight |
| Electrical Connection 1, Connector System | M12x1, A-coded to EN 61076-2-101 |
| Electrical Connection 1, Number Of Connections/Cores | 4 |
| Electrical Connection 1, Used Connections/Cores | 4 |
| Electrical Connection 1, Type Of Mounting | Screw-type lock with 18 mm A/F and longitudinal knurl |
| Electrical Connection 1, Connection Pattern | 00995385 |
| Electrical Connection 2, Function | Controller side |
| Electrical Connection 2, Design | Round |
| Electrical Connection 2, Connection Type | Plugs |
| Electrical Connection 2, Cable Outlet | Straight |
| Electrical Connection 2, Connector System | M9x0.5 |
| Electrical Connection 2, Number Of Connections/Cores | 7 |
| Electrical Connection 2, Used Connections/Cores | 6 |
| Electrical Connection 2, Type Of Mounting | Screw-type lock |
| Electrical Connection 2, Connection Pattern | 00995748 |
| Operational Voltage Range Dc | 50 V |
| Current Rating At 40° C | 1 A |
| Immunity To Surge | 2 kV |
| Shielding | yes |
| Cable Length | 2 m |
| Cable Characteristic | Suitable for energy chains |
| Test Conditions Cable | Test conditions on request |
| Bending Radius, Moving Cable | 75 mm |
| Cable Diameter | 5.6 mm |
| Cable Structure | 8 x 0.24 mm² |
| Nominal Cross Section Conductor | 0.24 mm² |
| Degree Of Protection | IP65 |
| Note On Degree Of Protection | In assembled state |
| Ambient Temperature | -25, 85 °C |
| Ambient Temperature With Moving Cable | -5, 80 °C |
| Labs (Pwis) Conformity | VDMA24364-B2-L |
| Note On Materials | RoHS-compliant |
| Pollution Degree | 1 |
| Material Cable Sheath | TPE-U(PUR) |
| Cable Sheath Colour | Black |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Festo KMPYE-AIF-1-GS-GD-2” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.