Fast delivery within 72 Hours
Festo KMP6-09P-8-5
Plug socket with cable for multi-pin plug connection , Pre-assembled , Mounting via union nut, with 2 screws
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Plug socket with cable for multi-pin plug connection , Pre-assembled , Mounting via union nut, with 2 screws
Specification
| Conforms To Standard | DIN 41652 |
|---|---|
| Cable Designation | Without inscription label holder |
| Frequency Of Connection | 50 |
| Product Weight | 454 g |
| Electrical Connection 1, Function | Field device side |
| Electrical Connection 1, Design | Angular |
| Electrical Connection 1, Connection Type | Socket |
| Electrical Connection 1, Cable Outlet | Straight |
| Electrical Connection 1, Connector System | Sub-D |
| Electrical Connection 1, Number Of Connections/Cores | 9 |
| Electrical Connection 1, Used Connections/Cores | 9 |
| Electrical Connection 1, Type Of Mounting | 2x screw 4-40 UNC |
| Electrical Connection 1, Connection Pattern | 00995638 |
| Electrical Connection 2, Function | Controller side |
| Electrical Connection 2, Connection Type | Cable |
| Electrical Connection 2, Connector System | Open end |
| Electrical Connection 2, Number Of Connections/Cores | 9 |
| Electrical Connection 2, Used Connections/Cores | 9 |
| Operational Voltage Range Dc | 30 V |
| Nominal Operating Voltage Dc | 24 V |
| Current Rating At 40° C | 2.8 A |
| Immunity To Surge | 1 kV |
| Cable Length | 5 m |
| Cable Characteristic | Standard |
| Test Conditions Cable | Test conditions on request |
| Bending Radius, Fixed Cable | 76 mm |
| Bending Radius, Moving Cable | 114 mm |
| Cable Diameter | 7.6 mm |
| Cable Diameter Tolerance | ± 0.25 mm |
| Cable Structure | 8 x 0.34 mm² + 1 x 0.5 mm² |
| Nominal Cross Section Conductor | 0.5 mm² |
| Wire Ends | Cut off bluntly |
| Degree Of Protection | IP40 |
| Note On Degree Of Protection | In assembled state |
| Ambient Temperature | -25, 70 °C |
| Ambient Temperature With Moving Cable | -5, 70 °C |
| Storage Temperature | -25, 75 °C |
| Ce Mark (See Declaration Of Conformity) | In accordance with EU RoHS Directive |
| Ukca Marking (See Declaration Of Conformity) | To UK RoHS instructions |
| Labs (Pwis) Conformity | VDMA24364-B2-L |
| Note On Materials | RoHS-compliant |
| Pollution Degree | 2 |
| Material Cable Sheath | PVC |
| Cable Sheath Colour | Grey |
| Material Housing | PBT-reinforced |
| Housing Colour | grey |
| Material Screw Type Lock | Nickel-plated brass |
| Material Electrical Contact | Gold-plated copper alloy |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Festo KMP6-09P-8-5” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.