Fast delivery within 72 Hours
Danfoss (Drives) 02-167074
SV4-10-C-6T-24DP, SV4-10-C-6T-24D-P – 02-167074
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
SV4-10-C-6T-24DP, SV4-10-C-6T-24D-P – 02-167074
Specification
| Brand | Vickers by Danfoss |
|---|---|
| Cavity | C-10-2 |
| Coil Series | J Series |
| Coil Termination | Conduit Connector |
| Diode | No |
| Flow Rate Gpm | 6.00 |
| Flow Rate Lpm | 23.000 |
| Fluid Compatibility | MIL-H-5606, SAE10, SAE20, etc |
| Function | Solenoid Valve |
| Housing | Yes |
| Housing Material | Aluminum |
| Installation Type | Screw-in Cartridge |
| Leakage | 82 cm3/min (5 in3/min) max @ 210 bar |
| Model Code 1 | SV4-10-C-6T-24D-P |
| Number Of Housing Ports | 2 |
| Number Of Valve Ports | 2 |
| Operating Temperature | -40 C to 120 C (-40 to 248 F) |
| Operation | Electrically operated |
| Override Type | None |
| Port Size | 3/8″ |
| Port Type | SAE |
| Pressure Rating Bar | 210.00 |
| Pressure Rating Psi | 3000.00 |
| Product Height In | 4.750 |
| Product Height Mm | 120.650 |
| Product Length In | 2.500 |
| Product Length Mm | 63.500 |
| Product Width In | 2.000 |
| Product Width Mm | 50.800 mm |
| Recommended Filtration Level | 18/16/13 |
| Seal Type | Buna-N |
| Special Features | None |
| Style | 2-Way, 2-Position, Poppet, NC |
| Voltage | 24 V |
| Voltage Type | DC |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Danfoss (Drives) 02-167074” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.