Fast delivery within 72 Hours
Danfoss (Drives) 02-127451
CT5 100A C M FW B5 100, CT5100ACMFWB5100 – 02-127451
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
CT5 100A C M FW B5 100, CT5100ACMFWB5100 – 02-127451
Specification
| Actuation Type | Solenoid operated |
|---|---|
| Adjustment Range | 35-140 bar (500-2000 psi) |
| Adjustment Type | Screw with locknut |
| Brand | Vickers by Danfoss |
| Coil Voltage | 110 VAC 50Hz/120 VAC 60Hz |
| Design Series | 100 Series |
| Electrical Connection | Flying lead 1/2″ NPT housing |
| Flow Rate Lpm | 454.0 |
| Flow Rate Usgpm | 120.0 |
| Fluid Cleanliness | 19/17/14 Micron |
| Fluid Compatibility | Petroleum oils |
| Hi Vent Spring | No |
| Indicator Light | No |
| Manual Override | Plain |
| Maximum Pressure Bar | 210 |
| Maximum Pressure Psi | 3000 |
| Model Code 1 | CT5100ACMFWB5100 |
| Performance | Standard |
| Product Height In | 9.970 |
| Product Height Mm | 253.238 |
| Product Length In | 7.870 |
| Product Length Mm | 199.898 |
| Product Width In | 3.280 |
| Product Width Mm | 83.312 mm |
| Seal Material | Nitrile |
| Size | Size 10 |
| Special Feature | None |
| Spring Arrangement | Spring offset |
| Stage | Two stage |
| Tank Pressure Bar | 155 |
| Tank Pressure Psi | 2250 |
| Valve Mount Type | 1 1/4 inch NPT pipe mount |
| Valve Type | Pilot operated relief valve |
| Working Temperature Max C | 70 |
| Working Temperature Max F | 158 |
| Working Temperature Min C | -20 |
| Working Temperature Min F | -4 |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Danfoss (Drives) 02-127451” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.