Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff MS2204-0002-1112
The MS2xxx series system modules supply the baseplates and integrate the MX-System into the EtherCAT network. The MS2204-0002-1112 power infeed module enables integration into an existing EtherCAT top…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The MS2xxx series system modules supply the baseplates and integrate the MX-System into the EtherCAT network. The MS2204-0002-1112 power infeed module enables integration into an existing EtherCAT topology. A separate connection provides 24Â VÂ DC and up
Specification
| Product Category | system modules |
|---|---|
| Category/Version | EtherCAT power infeed |
| Input Voltage/Current, External | 24 V DC/4 A |
| Connection Method Infeed, External | M12-Steckverbinder |
| Output Voltage/Current, External | 24 V DC/4 A |
| Connection Method Output, External | M12 connector |
| Output Protection | eFuse |
| Ethercat Input | M12 connector |
| Ethercat Forwarding | M12 connector |
| Baseplate Interface | data connector |
| Number Of Data Slots | 1 |
| Operating Temperature | 0…50°C |
| Storage Temperature | -25…+60°C |
| Protection Rating | IP65/67 |
| Approvals/Markings | CE, UL (in preparation) |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff MS2204-0002-1112” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.