Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff MR3203-1001-2244
The MRxxxx series relay modules allow the direct switching of high power levels and can also be used in a variety of ways. The 2-channel MR3203-1001-2244 relay module is used to connect ohmic or induc…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The MRxxxx series relay modules allow the direct switching of high power levels and can also be used in a variety of ways. The 2-channel MR3203-1001-2244 relay module is used to connect ohmic or inductive 3-phase AC load. The three phases, PE as well as
Specification
| Product Category | relay modules |
|---|---|
| Category/Version | motor starter |
| Type | direct starter |
| Channels | 2 |
| Output Voltage/Current | 400/480 V AC/2.8 A |
| Signal Input | RTD |
| Signal Input Connection Method | B17 connector |
| Brake Control | yes |
| Baseplate Interface | data and power connector |
| Number Of Data Slots | 1 |
| Number Of Power Slots | 1 |
| Operating Temperature | 0…50°C |
| Storage Temperature | -25…+60°C |
| Protection Rating | IP65/67 |
| Approvals/Markings | CE, UL (in preparation) |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff MR3203-1001-2244” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.