Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff MO7221-9018-1124
The MO7221-9018-1124 allows the direct connection of a 48 V servomotor up to 8 A and the integration of STO/SS1 and SafeMotion functions and TwinSAFE Logic. The encoder is integrated via an absolute v…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The MO7221-9018-1124 allows the direct connection of a 48 V servomotor up to 8 A and the integration of STO/SS1 and SafeMotion functions and TwinSAFE Logic. The encoder is integrated via an absolute value interface. Additionally, with One Cable
Specification
| Product Category | I/O modules |
|---|---|
| Category/Version | compact drive technology |
| Connection Method | B17 connector |
| Motor Type | synchronous servomotors |
| Output Voltage/Current | 48 V DC/8 A |
| Feedback | OCT |
| Peak Current | 16 A |
| Safety Functions | STO, SS1, Safe Motion, integrated TwinSAFE logic |
| Baseplate Interface | data connector |
| Number Of Data Slots | 1 |
| Operating Temperature | 0…50°C |
| Storage Temperature | -25…+60°C |
| Protection Rating | IP65/67 |
| Approvals/Markings | CE, UL (in preparation) |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff MO7221-9018-1124” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.