Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff MO2424-0000-1110
The I/O modules in the MX-System offer a wide choice for all signal types and directions. The MO2424-0000-1110 integrates pneumatic functions by serving as a base module for an SMC valve from the JSY3…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The I/O modules in the MX-System offer a wide choice for all signal types and directions. The MO2424-0000-1110 integrates pneumatic functions by serving as a base module for an SMC valve from the JSY3030 series (not included in the scope of delivery).
Specification
| Product Category | I/O modules |
|---|---|
| Category/Version | digital output |
| Type | Pneumatic integration |
| Connection Method | pneumatic connection |
| Channels | 4 |
| Output Voltage/Current | 24 V DC/0.5 A |
| Baseplate Interface | data connector |
| Number Of Data Slots | 1 |
| Operating Temperature | 0…50°C |
| Storage Temperature | -25…+60°C |
| Protection Rating | IP65/67 |
| Approvals/Markings | CE, UL (in preparation) |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff MO2424-0000-1110” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.