Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff MD8128-0290-3255
The MD8xxx series servo drives enable the operation of servomotors in the MX-System and are part of a multi-axis system whose DC link is fed from a DC link module (MD6xxx). The motor is connected via…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The MD8xxx series servo drives enable the operation of servomotors in the MX-System and are part of a multi-axis system whose DC link is fed from a DC link module (MD6xxx). The motor is connected via a B23 hybrid connector, which includes OCT feedback
Specification
| Product Category | drive modules |
|---|---|
| Category/Version | servo drives |
| Dc Link Voltage | max. 848 V DC |
| Channels | 1 |
| Output Current | 28 A |
| Peak Current | 56Â A |
| Motor Connection | B23 connector |
| Feedback | OCT, multi feedback interface |
| Feedback Connection Method | M12 connector |
| Safety Functions | STO, SS1, Safe Motion, integrated TwinSAFE logic |
| Baseplate Interface | data and power connector |
| Number Of Data Slots | 1 |
| Number Of Power Slots | 1 |
| Operating Temperature | 0…50°C |
| Storage Temperature | -25…+60°C |
| Protection Rating | IP65/67 |
| Approvals/Markings | CE, UL (in preparation) |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff MD8128-0290-3255” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.