Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff MC9240-0000-1217
The MC9240-0000-1217 IPC module enables an industrial PC to be integrated into the MX-System. The foundations for this are laid by the full integration and compatibility of TwinCAT and EtherCAT. The m…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The MC9240-0000-1217 IPC module enables an industrial PC to be integrated into the MX-System. The foundations for this are laid by the full integration and compatibility of TwinCAT and EtherCAT. The module can be used on the first slot of any size of
Specification
| Product Category | IPC modules |
|---|---|
| Category/Version | Arm® |
| Processor | Arm® Cortex®-A53, 1.2 GHz, 4 cores (TC3: 30) |
| Flash Memory | slot for microSD card, card not included (requires a microSD card with a minimum capacity of 16Â GB) |
| Main Memory | 2 GB LPDDR4 RAM (not expandable) |
| 1 Second Ups | integrated (1 MB on microSD card) |
| Operating System | Beckhoff RT Linux® |
| Control Software | TwinCAT 3 runtime (XAR) |
| Interfaces | 2 x Ethernet 10/100/1000 Mbit/s (M12), 1 x EtherCAT OUT (M12), 1 x UPS IN (M12), 1 x mini DisplayPort (push-pull), 2 x USB 3.1 Gen. 2 (push-pull) |
| Baseplate Interface | data connector |
| Number Of Data Slots | 1 |
| Operating Temperature | 0…50°C |
| Storage Temperature | -25…+60°C |
| Protection Rating | IP65/67 |
| Approvals/Markings | CE, UL (in preparation) |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff MC9240-0000-1217” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.