Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff KM4602
The analog KM4602 output terminal has two potential-free analog 0 to 10 V outputs. Both are connected internally to common ground. For each channel a switch enables selection between automatic or manu…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The analog KM4602 output terminal has two potential-free analog 0 to 10 V outputs. Both are connected internally to common ground. For each channel a switch enables selection between automatic or manual mode. In automatic mode an analog value is issued
Specification
| Technology | single-ended |
|---|---|
| Number Of Outputs | 2 |
| Power Supply | via the K-bus |
| Signal Voltage | 0…10 V |
| Load | > 5 kΩ (short-circuit proof) |
| Output Error | ±0.1% (relative to end value) |
| Resolution | 12 bit |
| Conversion Time | ~ 1.5 ms |
| Electrical Isolation | 500 V (K-bus/signal voltage) |
| Current Consumption Power Contacts | – (no power contacts) |
| Current Consumption K Bus | typ. 175 mA |
| Configuration | no address or configuration setting |
| Special Features | manual/automatic operation |
| Weight | approx. 85 g |
| Operating Temperature | 0…55°C |
| Storage Temperature | -25…+85°C |
| Relative Humidity | 95%, no condensation |
| Vibration/Shock Resistance | conforms to EN 60068-2-6/EN 60068-2-27 |
| Emc Immunity/Emission | conforms to EN 61000-6-2/EN 61000-6-4 |
| Protect. Rating/Installation Pos. | IP20/variable |
| Approvals/Markings | CE |
| Design Form | compact terminal housing with signal LEDs |
| Material | polycarbonate |
| Installation | on 35 mm DIN rail, conforming to EN 60715 with lock |
| Side By Side Mounting By Means Of | double slot and key connection |
| Marking | – |
| Wiring | specific push-in connection |
| Dimensions (W X H X D) | 24 mm x 100 mm x 52 mm |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff KM4602” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.