Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff KL9380
The KL9380 feed and filter terminal protects downstream Bus Terminals from high-energy and high-frequency interference pulses from the 230 V AC mains supply. The Bus Terminal contains a capacitance fo…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The KL9380 feed and filter terminal protects downstream Bus Terminals from high-energy and high-frequency interference pulses from the 230 V AC mains supply. The Bus Terminal contains a capacitance for smoothing the mains voltage and is particularly
Specification
| Current Load | ≤ 10 A |
|---|---|
| Nominal Voltage | arbitrary up to 230 V AC |
| Capacity | approx. 1 µF |
| Connection Facility To Additional Power Contact | 2 |
| K Bus, Looped Through | yes |
| Bit Width In The Process Image | |
| Housing Width | 12 mm |
| Weight | approx. 50 g |
| Side By Side Mounting On Bus Terminals With Power Contact | yes |
| Side By Side Mounting On Bus Terminals Without Power Contact | – |
| Operating Temperature | 0…55°C |
| Storage Temperature | -25…+85°C |
| Approvals/Markings | CE |
| Design Form | compact terminal housing with signal LEDs |
| Material | polycarbonate |
| Installation | on 35 mm DIN rail, conforming to EN 60715 with lock |
| Side By Side Mounting By Means Of | double slot and key connection |
| Marking | labeling of the BZxxxx series |
| Wiring | solid conductor (s), flexible conductor (st) and ferrule (f): spring actuation by screwdriver |
| Connection Cross Section | s*: 0.08…2.5 mm², st*: 0.08…2.5 mm², f*: 0.14…1.5 mm² |
| Connection Cross Section Awg | s*: AWG28…14, st*: AWG28…14, f*: AWG26…16 |
| Stripping Length | 8…9 mm |
| Current Load Power Contacts | Imax: 10 A |
| Dimensions (W X H X D) | 12 mm x 100 mm x 68 mm |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff KL9380” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.