Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff KL9309
The KL9309 adapter terminal has 16 terminal points, which provide the I/Os of the KL85xx manual operating modules. In addition, 24 V DC is fed in via two terminal points (1 x 0 V, 1 x 24 V). The termi…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The KL9309 adapter terminal has 16 terminal points, which provide the I/Os of the KL85xx manual operating modules. In addition, 24 V DC is fed in via two terminal points (1 x 0 V, 1 x 24 V). The terminal can be connected to the manual operating module
Specification
| Power Supply | 24 V DC (-15%/+20%) |
|---|---|
| Power Contacts | max. 24 V DC/max. 10 A |
| Nominal Voltage | 24 V DC (-15%/+20%) |
| Electrical Isolation | 500 V (power contact/supply voltage/fieldbus) |
| Special Features | passive Bus Terminal for the connection of KL85xx manual operating modules |
| Weight | approx. 85 g |
| Storage Temperature | -25…+85°C |
| Relative Humidity | 95%, no condensation |
| Vibration/Shock Resistance | conforms to EN 60068-2-6/EN 60068-2-27 |
| Emc Immunity/Emission | conforms to EN 61000-6-2/EN 61000-6-4 |
| Protect. Rating/Installation Pos. | IP20/variable |
| Approvals/Markings | CE |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff KL9309” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.