Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff KL9195
The KL9195 Bus Terminal allows the supply voltage to be accessed a number of times via spring force terminals. It makes it unnecessary to use additional terminal blocks on the terminal strip. The KL91…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The KL9195 Bus Terminal allows the supply voltage to be accessed a number of times via spring force terminals. It makes it unnecessary to use additional terminal blocks on the terminal strip. The KL9195 can be used for the connection of screens. The
Specification
| Current Load | ≤ 10 A |
|---|---|
| Integrated Fine Wire Fuse | – |
| Power Led | – |
| Defect Led | – |
| Diagnostics | – |
| Current Consumption K Bus | – |
| Nominal Voltage | arbitrary up to 230 V AC |
| Electrical Isolation | – |
| Reported To K Bus | – |
| Shield Connection | 2 x |
| Renewed Infeed | – |
| Connection Facility To Additional Power Contact | 2 |
| K Bus, Looped Through | yes |
| Bit Width In The Process Image | |
| Electrical Connection To Din Rail | yes |
| Housing Width | 12Â mm |
| Weight | approx. 50 g |
| Side By Side Mounting On Bus Terminals With Power Contact | only 2 power contacts |
| Side By Side Mounting On Bus Terminals Without Power Contact | – |
| Operating Temperature | 0…55°C |
| Storage Temperature | -25…+85°C |
| Pluggable Wiring | for all KSxxxx Bus Terminals |
| Approvals/Markings | CE, CCC, UL, ATEX, IECEx, DNV |
| Ex Marking | ATEX: II 3 G Ex ec IIC T4 Gc IECEx: Ex ec IIC T4 Gc |
| Design Form | compact terminal housing with signal LEDs |
| Material | polycarbonate |
| Installation | on 35 mm DIN rail, conforming to EN 60715 with lock |
| Side By Side Mounting By Means Of | double slot and key connection |
| Marking | labeling of the BZxxxx series |
| Wiring | solid conductor (s), flexible conductor (st) and ferrule (f): spring actuation by screwdriver |
| Connection Cross Section | s*: 0.08…2.5 mm², st*: 0.08…2.5 mm², f*: 0.14…1.5 mm² |
| Connection Cross Section Awg | s*: AWG28…14, st*: AWG28…14, f*: AWG26…16 |
| Stripping Length | 8…9 mm |
| Current Load Power Contacts | Imax: 10 A |
| Dimensions (W X H X D) | 12Â mm x 100Â mm x 68 mm |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff KL9195” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.