Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff KL3356
The KL3356 analog input terminal permits direct connection of a resistor bridge. An improved input circuit makes the KL3356 significantly more accurate than the KL3351. The ratio between the bridge vo…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The KL3356 analog input terminal permits direct connection of a resistor bridge. An improved input circuit makes the KL3356 significantly more accurate than the KL3351. The ratio between the bridge voltage UD and the supply voltage UREF is determined in
Specification
| Number Of Inputs | 2, for 1 resistor bridge |
|---|---|
| Power Supply | via the K-bus |
| Signal Voltage | UD: -20…+20 mV UREF: -12…+12 V |
| Signal Voltage Ud, Uref | -20…+20 mV, -12…+12 V |
| Technology | strain gauge connection |
| Internal Resistance | > 200 kΩ (UREF), > 1 MΩ (UD) |
| Power Supply Uv | via power contacts |
| Conversion Time | 250 ms, configurable |
| Filter | 50 Hz, configurable |
| Resolution | 16 bit |
| Measurement Error/Uncertainty | ±0.01% (relative to full scale value) |
| Current Consumption Power Contacts | load only |
| Current Consumption K Bus | typ. 85 mA |
| Bit Width In The Process Image | input: 2 x 16Â bit data (2 x 8Â bit control/status optional) |
| Special Features | increased measuring accuracy, self-calibration |
| Weight | approx. 75 g |
| Operating Temperature | 0…55°C |
| Storage Temperature | -25…+85°C |
| Relative Humidity | 95%, no condensation |
| Vibration/Shock Resistance | conforms to EN 60068-2-6/EN 60068-2-27 |
| Emc Immunity/Emission | conforms to EN 61000-6-2/EN 61000-6-4 |
| Protect. Rating/Installation Pos. | IP20/variable |
| Approvals/Markings | CE, CCC, UL, ATEX, IECEx |
| Pluggable Wiring | for all KSxxxx Bus Terminals |
| Ex Marking | ATEX: II 3 G Ex ec IIC T4 Gc IECEx: Ex ec IIC T4 Gc |
| Design Form | compact terminal housing with signal LEDs |
| Material | polycarbonate |
| Installation | on 35 mm DIN rail, conforming to EN 60715 with lock |
| Side By Side Mounting By Means Of | double slot and key connection |
| Marking | labeling of the BZxxxx series |
| Wiring | solid conductor (s), flexible conductor (st) and ferrule (f): spring actuation by screwdriver |
| Connection Cross Section | s*: 0.08…2.5 mm², st*: 0.08…2.5 mm², f*: 0.14…1.5 mm² |
| Connection Cross Section Awg | s*: AWG28…14, st*: AWG28…14, f*: AWG26…16 |
| Stripping Length | 8…9 mm |
| Current Load Power Contacts | Imax: 10 A |
| Dimensions (W X H X D) | 12Â mm x 100Â mm x 68 mm |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff KL3356” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.