Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff KL3222
The KL3222 analog input terminal allows resistance sensors to be connected directly. Linearization over the full temperature range is realized with the aid of a microprocessor. The temperature range c…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The KL3222 analog input terminal allows resistance sensors to be connected directly. Linearization over the full temperature range is realized with the aid of a microprocessor. The temperature range can be selected freely. The Bus Terminal’s standard
Specification
| Number Of Inputs | 2 |
|---|---|
| Power Supply | via the K-bus |
| Technology | 4-wire |
| Sensor Types | Pt100, Pt200, Pt500, Pt1000, Ni100, Ni120, Ni1000, resistance measurement (e.g. potentiometer, 10 Ω…1.2/5 kΩ), KTY |
| Measuring Range | -200…+850°C (Pt sensors); -60…+250°C (Ni sensors); -200…+320°C (high-precision) |
| Connection Method | 4-wire |
| Conversion Time | typ. 50 ms |
| Measuring Current | typ. 0.5 mA |
| Resolution | 0.01°C per digit |
| Measurement Error/Uncertainty | 0.1°C at 40°C ambient temperature, 4-wire connection, Pt100 sensors and 50 Hz filter |
| Electrical Isolation | 500 V (K-bus/signal voltage) |
| Current Consumption Power Contacts | – |
| Current Consumption K Bus | typ. 60 mA |
| Bit Width In The Process Image | input: 2 x 16Â bit data (2 x 8Â bit control/status optional) |
| Configuration | no address setting, configuration via Bus Coupler or controller |
| Special Features | open-circuit recognition, high-precision |
| Weight | approx. 70 g |
| Operating Temperature | 0…55°C |
| Storage Temperature | -25…+85°C |
| Relative Humidity | 95%, no condensation |
| Vibration/Shock Resistance | conforms to EN 60068-2-6/EN 60068-2-27 |
| Emc Immunity/Emission | conforms to EN 61000-6-2/EN 61000-6-4 |
| Protect. Rating/Installation Pos. | IP20/variable |
| Approvals/Markings | CE, CCC, UL, ATEX, IECEx |
| Pluggable Wiring | for all KSxxxx Bus Terminals |
| Ex Marking | ATEX: II 3 G Ex ec IIC T4 Gc IECEx: Ex ec IIC T4 Gc |
| Design Form | compact terminal housing with signal LEDs |
| Material | polycarbonate |
| Installation | on 35 mm DIN rail, conforming to EN 60715 with lock |
| Side By Side Mounting By Means Of | double slot and key connection |
| Marking | labeling of the BZxxxx series |
| Wiring | solid conductor (s), flexible conductor (st) and ferrule (f): spring actuation by screwdriver |
| Connection Cross Section | s*: 0.08…2.5 mm², st*: 0.08…2.5 mm², f*: 0.14…1.5 mm² |
| Connection Cross Section Awg | s*: AWG28…14, st*: AWG28…14, f*: AWG26…16 |
| Stripping Length | 8…9 mm |
| Current Load Power Contacts | Imax: 10 A |
| Dimensions (W X H X D) | 12Â mm x 100Â mm x 68 mm |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff KL3222” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.