Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff KL3208-0010
The KL3208-0010 analog input terminal enables connection of eight resistance sensors. The Bus Terminal’s circuitry can handle sensors using the 2-wire technique. Linearization over the full temperatur…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The KL3208-0010 analog input terminal enables connection of eight resistance sensors. The Bus Terminal’s circuitry can handle sensors using the 2-wire technique. Linearization over the full temperature range is realized with the aid of a microprocessor.
Specification
| Number Of Inputs | 8 |
|---|---|
| Power Supply | via the K-bus |
| Technology | 2-wire |
| Sensor Types | Pt1000 (default), Ni1000, resistor/potentiometer 6/65/655 kΩ, NTC 1.8 k/2.2 k/3 k/5 k/10 k/20 k/100 k |
| Measuring Range | -50…+150°C (depending on sensor type) |
| Connection Method | 2-wire |
| Conversion Time | ~ 1 s |
| Measuring Current | typ. 0.5 mA |
| Resolution | 0.01°C per digit |
| Measurement Error/Uncertainty | -20…+60°C: ±0.25°C at 25°C ambient temperature; -50…+150°C: ±1.5°C (for Pt/Ni sensors) |
| Electrical Isolation | 500 V (K-bus/signal voltage) |
| Current Consumption Power Contacts | – |
| Current Consumption K Bus | typ. 85 mA |
| Bit Width In The Process Image | input: 8 x 16Â bit data (8 x 8Â bit control/status optional) |
| Configuration | no address setting, configuration via Bus Coupler or controller |
| Special Features | open-circuit recognition, cable resistance calibration, particularly suitable for building automation |
| Weight | approx. 75 g |
| Operating Temperature | -25…+60°C |
| Storage Temperature | -40…+85°C |
| Relative Humidity | 95%, no condensation |
| Vibration/Shock Resistance | conforms to EN 60068-2-6/EN 60068-2-27 |
| Emc Immunity/Emission | conforms to EN 61000-6-2/EN 61000-6-4 |
| Protect. Rating/Installation Pos. | IP20/variable |
| Approvals/Markings | CE, CCC, UL, ATEX, IECEx |
| Ex Marking | ATEX: II 3 G Ex ec IIC T4 Gc IECEx: Ex ec IIC T4 Gc |
| Design Form | HD (High Density) housing with signal LEDs |
| Material | polycarbonate |
| Installation | on 35 mm DIN rail, conforming to EN 60715 with lock |
| Side By Side Mounting By Means Of | double slot and key connection |
| Marking | – |
| Wiring | solid conductors (s): direct plug-in technique; fine-stranded conductors (st) and ferrule (f): spring actuation by screwdriver |
| Connection Cross Section | s*: 0.08…1.5 mm², st*: 0.25…1.5 mm², f*: 0.14…0.75 mm² |
| Stripping Length | 8…9 mm |
| Dimensions (W X H X D) | 12Â mm x 100Â mm x 68 mm |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff KL3208-0010” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.