Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff KL3202
The KL3202 analog input terminal allows resistance sensors to be connected directly. The Bus Terminal’s circuitry can operate the sensors using 2-wire or 3-wire connection techniques. Linearization ov…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The KL3202 analog input terminal allows resistance sensors to be connected directly. The Bus Terminal’s circuitry can operate the sensors using 2-wire or 3-wire connection techniques. Linearization over the full temperature range is realized with the aid
Specification
| Number Of Inputs | 2 |
|---|---|
| Power Supply | via the K-bus |
| Technology | 2-/3-wire |
| Sensor Types | Pt100, Pt200, Pt500, Pt1000, Ni100, Ni120, Ni1000, resistance measurement (e.g. potentiometer, 10 Ω…1.2/5 kΩ) |
| Measuring Range | -200…+850°C (Pt sensors); -60…+250°C (Ni sensors) |
| Connection Method | 2- or 3-wire (default: 3-wire) |
| Conversion Time | ~ 250 ms |
| Measuring Current | typ. 0.5 mA |
| Resolution | 0.1°C per digit |
| Measurement Error/Uncertainty | ±1°C |
| Electrical Isolation | 500 V (K-bus/signal voltage) |
| Current Consumption Power Contacts | – (no power contacts) |
| Current Consumption K Bus | typ. 60 mA |
| Bit Width In The Process Image | input: 2 x 16Â bit data (2 x 8Â bit control/status optional) |
| Configuration | no address setting, configuration via Bus Coupler or controller |
| Special Features | open-circuit recognition |
| Weight | approx. 70 g |
| Operating Temperature | -25…+60°C |
| Storage Temperature | -40…+85°C |
| Relative Humidity | 95%, no condensation |
| Vibration/Shock Resistance | conforms to EN 60068-2-6/EN 60068-2-27 |
| Emc Immunity/Emission | conforms to EN 61000-6-2/EN 61000-6-4 |
| Protect. Rating/Installation Pos. | IP20/variable |
| Approvals/Markings | CE, CCC, UL, ATEX, IECEx, DNV |
| Pluggable Wiring | for all KSxxxx Bus Terminals |
| Ex Marking | ATEX: II 3 G Ex ec IIC T4 Gc IECEx: Ex ec IIC T4 Gc |
| Design Form | compact terminal housing with signal LEDs |
| Material | polycarbonate |
| Installation | on 35 mm DIN rail, conforming to EN 60715 with lock |
| Side By Side Mounting By Means Of | double slot and key connection |
| Marking | labeling of the BZxxxx series |
| Wiring | solid conductor (s), flexible conductor (st) and ferrule (f): spring actuation by screwdriver |
| Connection Cross Section | s*: 0.08…2.5 mm², st*: 0.08…2.5 mm², f*: 0.14…1.5 mm² |
| Connection Cross Section Awg | s*: AWG28…14, st*: AWG28…14, f*: AWG26…16 |
| Stripping Length | 8…9 mm |
| Current Load Power Contacts | Imax: 10 A |
| Dimensions (W X H X D) | 12Â mm x 100Â mm x 68 mm |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff KL3202” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.