Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff KL3054
The job of the KL3054 analog input terminal is to transmit analog measurement signals with electrical isolation to the automation device. The input electronics is independent of the supply voltage of…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The job of the KL3054 analog input terminal is to transmit analog measurement signals with electrical isolation to the automation device. The input electronics is independent of the supply voltage of the power contacts. The ground connection is the
Specification
| Number Of Inputs | 4 |
|---|---|
| Signal Current | 4…20 mA |
| Technology | single-ended |
| Internal Resistance | 80 Ω + diode voltage 0.7 V |
| Common Mode Voltage Ucm | – |
| Conversion Time | ~ 4 ms |
| Resolution | 12 bit |
| Measurement Error/Uncertainty | ±0.3% (relative to full scale value) |
| Surge Voltage Resistance | max. 35 V |
| Electrical Isolation | 500 V (K-bus/signal voltage) |
| Current Consumption Power Contacts | – (no power contacts) |
| Current Consumption K Bus | typ. 75 mA |
| Bit Width In The Process Image | input: 4 x 16 bit data (4 x 8 bit control/status optional) |
| Configuration | no address or configuration setting |
| Special Features | for 2-wire sensors |
| Weight | approx. 70 g |
| Operating Temperature | -25…+60°C |
| Storage Temperature | -40…+85°C |
| Relative Humidity | 95%, no condensation |
| Vibration/Shock Resistance | conforms to EN 60068-2-6/EN 60068-2-27 |
| Emc Immunity/Emission | conforms to EN 61000-6-2/EN 61000-6-4 |
| Protect. Rating/Installation Pos. | IP20/variable |
| Approvals/Markings | CE, CCC, UL, ATEX, IECEx, DNV, cFMus |
| Pluggable Wiring | for all KSxxxx Bus Terminals |
| Ex Marking | ATEX: II 3 G Ex ec IIC T4 Gc IECEx: Ex ec IIC T4 Gc cFMus: Class I, Division 2, Groups A, B, C, D Class I, Zone 2, AEx ec IIC T4 Gc |
| Design Form | compact terminal housing with signal LEDs |
| Material | polycarbonate |
| Installation | on 35 mm DIN rail, conforming to EN 60715 with lock |
| Side By Side Mounting By Means Of | double slot and key connection |
| Marking | labeling of the BZxxxx series |
| Wiring | solid conductor (s), flexible conductor (st) and ferrule (f): spring actuation by screwdriver |
| Connection Cross Section | s*: 0.08…2.5 mm², st*: 0.08…2.5 mm², f*: 0.14…1.5 mm² |
| Connection Cross Section Awg | s*: AWG28…14, st*: AWG28…14, f*: AWG26…16 |
| Stripping Length | 8…9 mm |
| Current Load Power Contacts | Imax: 10 A |
| Dimensions (W X H X D) | 12Â mm x 100Â mm x 68 mm |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff KL3054” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.